Windows 11 Konum Hizmetleri Nasıl Kapatılır?

Windows 11 Konum Hizmetleri Nasıl Kapatılır?

Uygulamalar, fiziksel konumunuzu görüntülemek için Windows 11‘in konum hizmetlerini kullanabilir. Bu olduğunda, “Konumunuza yakın zamanda erişildi” veya “Konumunuz şu anda kullanımda” yazan bir sistem tepsisi simgesi göreceksiniz ve bu biraz can sıkıcı olabilir.

Eğer bunu istemiyorsanız, konum erişimini tamamen devre dışı bırakabilir, hangi uygulamaların konumunuzu görüntüleme iznine sahip olduğunu kontrol edebilir veya simgeyi gizleyebilirsiniz, böylece sizin belirttiğiniz programlar konumuza erişemez.

Uygulamalar Konumumu Nasıl ve Neden Görüntüler?

Uygulamalar, fiziksel konumunuzu keşfetmek için konum hizmetlerini kullanır. Örneğin, Windows 11‘de bulunan Haritalar uygulamasını açarsanız, konumunuza erişecek ve onu haritada gösterecektir. Hava Durumu uygulamasını açarsanız, konumunuza erişebilir ve bölgenizdeki hava durumunu görüntüleyebilir. Cortana konumunuza erişir ve bunu ilgili bilgileri görüntülemek için kullanır. Kamera uygulaması, çektiğiniz fotoğraflara coğrafi konum bilgisi eklemek için konumunuza erişebilir.

Windows 11 konumunuzu üçgenlemek için bir Wi-Fi ağ veritabanındaki verilerle birlikte yakındaki Wi-Fi ağlarının adlarını da kullanabilir. Windows 11, GPS sensörleri olmayan çoğu bilgisayarda konumunuzu bu şekilde bulur.

Konum Erişimini Nasıl Kapatırsınız?

Başlat Menüsü“ne tıklayın ve ardından “Ayarlar“a girelim

Sol Menüde “Gizlilik ve güvenlik” bölümüne tıklayalım.

Gizlilik ve güvenlik” tıkladığımızda açılan sayfada “Konum” bölümüne tıklayalım

Açılan sayfada “Konum hizmetleri“ni açabilir veya kapatabilirsiniz.

Konum hizmetleri” açıksa altında konum verinizi hangi programlar görebilir tercihini yapabilisiniz.

Eğer “Konum hizmetleri“ni kapatırsanız artık hiç bir uygulama ve Windows 11 sizin konum bilginize ulaşamiyacaktır.

Unutmayın, bu yalnızca konumunuza erişmek için Windows 11 konum platformunu kullanan uygulamaları kontrol eder. Örneğin, Google Chrome, talep eden web sitelerine konumunuzu sağlamaya devam edebilir. Her bir uygulamanın ayarlarında bu diğer coğrafi konum özelliklerini devre dışı bırakmanız gerekir; örneğin, konum erişimini devre dışı bırakabilir veya fiziksel konumunuza Google Chrome içinden erişebilen web sitelerinin listesini yönetebilirsiniz.

Google Chrome Konum Hizmetini Devre Dışı Bırakma

Bu özellik, Chrome‘un “Güvenlik ve Gizlilik” ayarlarında mevcuttur. Chrome‘un menüsüne tıklayın ve Ayarlar‘a gidin. Chrome Ayarları sayfasının solunda “Güvenlik ve Gizlilik” bağlantısını tıklayın ve Gizlilik altındaki “Site Ayarları” düğmesini tıklayın ve ardından Konum bölümüne girin.

Yada aşağıdaki linki direk adres çubuğuna yapıştırıp gidebilirsiniz.

Açılan konum bölümünde “Sitelerin konumumu görmesine izin verme” seçeneğini seçin, böylelikle web siteleri konum bilginizi göremezler.

Ancak haritalara girdiğinizde konum bilginiz çalışmadığı için yerinizi gösteremeyecektir.

Bu yazım size “Windows 11 Konum Hizmetleri Nasıl Kapatılır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın