Windows 11 Başlat Menüsü Reklamlarını Nasıl Kapatabilirim?

Windows 11, Başlat menüsünde reklam göstermeye başladı. Reklamlardan pek hoşlanmıyoruz ve Microsoft‘un almış olduğu en kotu kararlardan biri Reklamlar henüz tüm kullanıcılara gösterilmese de, eninde sonunda kullanıma sunulacaktır; bu yüzden bunları nasıl kapatacağınız aşağıda anlatacağım

Windows 11 Başlat Menüsünde Artık Reklamlar Var

Windows 11 başlat menüsündeki reklamlar, uygulama ‘önerileri’ olarak gizleniyor. Daha önce hiç kullanmadığınız uygulamalar menüde görünecek, gerçekte kullandığınız uygulamalardan yer ayıracak ve potansiyel olarak genç arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi bunlara tıklayıp Windows Mağazası aracılığıyla satın almaya yönlendirecektir .

Şu anda uygulama önerileri ve reklamlar, Windows 11 Başlat menüsünde sabitlenmiş uygulamalarınızın altında görünmektedir:

Windows 11 Başlat Menüsünde Reklamları Devre Dışı Bırakma

  1. Başlat menüsünden veya Windows+i tuşlarına basarak Windows Ayarları Uygulamasını açın.
  2. Kenar çubuğunda “Kişiselleştirme“yi tıklayın.
  3. Kişiselleştirme ekranında “Başlat“a tıklayın.
  4. İpuçları, kısayollar, yeni uygulamalar ve daha fazlası için önerileri göster” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu ayar bir süredir mevcut olsa da, bu ayarın kapatılması, formatları ne olursa olsun, Başlat menünüzde yeni reklamların görünmemesini sağlayacaktır.

Ne yazık ki, Windows 11‘e getirilen tek sinir bozucu ‘Özellik‘ bu değil. Reklamlar işletim sistemi genelinde yaygın hale geldi; pek çok kullanıcı, çok sayıda reklamı ve gereksiz veya sinir bozucu özellikleri devre dışı bırakmak için caba harcıyor.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın