Microsoft Word Belgesinde Bir Sayfa Yatay Nasıl Yapılır

Microsoft Word sayfalarını dikey görünümde yönlendirir. Çoğu zaman bu iyi olsa da, yatay görünümde daha iyi görünecek sayfanız veya sayfa grubunuz olabilir. Bunu gerçekleştirmenin yolunu aşağıda anlatacağım.

Bir Ara Ekleyerek Belirli Sayfaları Yatay Olarak Dönüştürün

Bölüm sonlarını kullanarak bir sayfayı veya sayfa grubunu yatay hale getirebilirsiniz , ancak bu sayfaların belgenizdeki konumuna bağlı olarak bunun nasıl yapılacağı konusunda küçük farklılıklar vardır.

Göster/Gizle'yi etkinleştir

Ayarlarınızı değiştirmediğiniz sürece bölüm sonları görünmez sayfalandırma kontrolleridir ve onları nereye eklediğinizi unutursanız karışıklığa neden olabilir. Bunları görünür kılmak için Giriş sekmesinin Paragraf grubundaki Göster/Gizle (¶) simgesini tıklayın.

İlk Sayfayı veya Sayfaları Yeniden Yönlendirin

İmlecinizi yatay olarak değiştirmek istediğiniz sayfanın veya sayfaların sonuna yerleştirin. Düzen sekmesinde “Kesmeler“ı tıklayın ve “Sonraki Sayfa“yı seçin. Bu, belgenize bir sonraki sayfa bölümü sonu ekler.

İmleciniz ilk sayfadayken (yeni eklediğiniz bölüm sonundan önce), Düzen sekmesinde “Yönlendirme“yi tıklayın ve “Yatay“ı seçin.

Bu, ilk sayfayı veya sayfa grubunu (bölüm sonunu nereye eklediğinize bağlı olarak) yatay olarak değiştirir.

Üç veya daha fazla sayfanız varsa ve orta sayfayı veya sayfaları yatay olarak değiştirmeniz gerekiyorsa, imlecinizi değiştirmek istediğiniz ilk sayfanın başına getirin. Ardından, daha önce olduğu gibi Düzen sekmesinde “Kesmeler” ve “Sonraki Sayfa“yı tıklayın. Bu, yeniden yönlendirmek istediğiniz sayfaların başına bir bölüm sonu ekler.

 

Daha sonra, imleciniz az önce oluşturduğunuz yeni bölümün başındayken Düzen sekmesine gidin, “Yönlendirme“yi ve ardından “Dikey“ı tıklayın. Bu, geçerli ve sonraki tüm sayfaları dikey görünüme dönüştürür.

Hepsi bu kadar artık, istediğiniz sayfayı yatay veya dikey olarak ayarlamanız mümkün.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın