Excel veya Word Dosyası Açmaya Çalışırken Bir Hatayla Karşılaştı Hatası

Microsoft Offıce Word veya Excel dosyası açılırken “Word veya Excel dosyayı açmaya çalışırken bir hatayla karşılaştı” sorunu nasıl giderebilirsiniz?

Bilgisayariniz dışında indirdiğiniz bir .docx veya .xlsx dosyasını açmak istediğinizde, Microsoft Word veya Excel korumalı bir görünüm dosyaya erişmenizi engelliyor olabilir.

Neden bu hatayı alırsınız?

Bu sorun genellikle dosya iletim işlemi sırasında üçüncü taraf bir yazılım tarafından değiştirilince ortaya çıkar ve dolayısıyla dosya açılamıyordur.

Nasıl çözebilirim?

Sorunun çözümü Word ve Excel için aynıdır, adımları sırasıyla takıp edin

Word veya Excel dosyanızı açtığınızda Sol üst köşede bulunan Dosya sekmesine tıklayın

Sol taraftaki menünün aşağısında Seçenekler bölümüne tıklayın

Açılan Excel veya Word seçeneklerinin en altında bulunan Güven Merkezine tıklayın ve ardından Güven Merkezi Ayarlarına tıklayın

Burada işaretli olan “Kaynağı internet olan dosyalar için korumalı görünümü etkinleştir” ve “Güvenli olmayacak konumlarda bulunan dosyalar için korumalı görünümü etkinleştir.”  bölümlerin işaretlerini kaldırın ve ardından Tamam diyerek işlemi sonlandırıyoruz. 

Artık dosyalarınız açılacaktık ancak şunu hatırlatmamda fayda var, bu seçenekleri kapatırsanız dışarıdan gelebilecek kötü içerikli Excel veya Word dosyasını koruma görünümü olmadan açacaksınız.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın