Microsoft Word Belgesinde Filigran Nasıl Eklenir?

Microsoft Word Belgesinde Filigran Nasıl Eklenir?

Filigran, bir belgedeki metnin arkasında görüntülenen soluk bir arka plan görüntüsüdür. Bunları bir belgenin durumunu (gizli, taslak, vb.) belirtmek, ince bir şirket logosu eklemek için kullanabilirsiniz. Word belgenize nasıl filigran ekleyeceğiniz ve değiştireceğiniz aşağıda anlatıyorum.

Filigran Nasıl Eklenir?

Word Belgenizde  “Tasarım” sekmesine geçin.

Bu sekmedeki Sayfa Arka Planı grubunda, “Filigran” düğmesini tıklayın.

Açılır menüde, belgenize eklemek için yerleşik filigranlardan herhangi birine tıklayın.

Microsoft Word Belgesinde Filigran Nasıl Eklenir_44

Seçtiğiniz hazır filigran metnin arkasına yerleşecektir.

Özel Filigran Nasıl Eklenir

Ayrıca metin veya resimlerden özel filigranlar da oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Filigran” açılır menüsünden “Özel Filigran”ı seçin.

Özel Metin Filigranlarını Kullanma

Açılan Basılı Filigran penceresinde “Metin Filigranı” seçeneğini seçin. Metin” kutusuna kullanmak istediğiniz metni yazın ve ardından dil, yazı tipi, boyut, renk ve yön seçeneklerini istediğiniz gibi yapılandırın. İşiniz bittiğinde “Tamam”ı tıklayın.

Word, özel metin filigranınızı metnin arkasına eklenecektir.

Özel Resim Filigranlarını Kullanma

Bir resmi filigran olarak kullanmak istiyorsanız, “Resim Filigranı” seçeneğini seçin ve ardından “Resim Seç” düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınızda bir resim dosyası kullanabilir, Bing‘de bir resim arayabilir veya OneDrive depolama alanınızdan bir resim seçebilirsiniz.

Bir resim seçin ve ardından “Ekle” düğmesine tıklayın. 

Basılı Filigran penceresine geri döndüğünüzde, resminizin nasıl göründüğüne ilişkin birkaç seçeneğiniz vardır. “Ölçek” varsayılan olarak otomatik olarak ayarlanmıştır, ancak isterseniz görüntünüzün boyutunu değiştirebilirsiniz.  İstediğiniz şekilde ayarladığınızda “Tamam”ı tıklayın.

Resim belgenizdeki metnin arkasına ekler.

Filigran Nasıl Kaldırılır

Bir filigranı kaldırmanın iki yolu vardır. Birincisi, Üstbilgi/Altbilgi alanını açarak görüntüye erişilebilir, görüntüyü seçip Sil tuşuna basmaktır.

ikincisi “Tasarım” sekmesine geçebilir, “Filigran” düğmesine tıklayabilir ve ardından “Filigranı Kaldır” komutunu seçebilirsiniz. Her iki şekilde kaldırabilirsiniz.

Filigranı kaldırdığınızda tüm sayfalardan kaldırılacağını veya eklediğinizde tüm sayfalara ekleneceğini unutmayın. 

Hepsi bu kadar umarım bu yazım size “Microsoft Word Belgesinde Filigran Nasıl Eklenir?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın