Windows 11 de NTUSER.DAT Dosyası Nedir?

Her Windows 11 kullanıcı profilinde NTUSER.DAT adlı bir dosya gizlidir. Bu dosya her kullanıcının ayarlarını ve tercihlerini içerir, dolayısıyla onu silmemelisiniz ve muhtemelen düzenlememelisiniz. Windows dosyayı sizin için otomatik olarak yükler, değiştirir ve kaydeder.

NTUSER.DAT Kullanıcı Profili Ayarlarınızı İçerir

Windows’un ve yüklü programların görünümünde ve davranışında her değişiklik yaptığınızda (bu ister masaüstü arka planınız olsun, ister monitör çözünürlüğünüz olsun, hatta hangi yazıcının varsayılan olduğu olsun), Windows‘un bir sonraki yüklemede tercihlerinizi hatırlaması gerekir.

Windows bunu öncelikle bu bilgiyi HKEY_CURRENT_USER bölümünde Kayıt Defterine depolayarak gerçekleştirir. Daha sonra oturumu kapattığınızda veya oturumu kapattığınızda Windows bu bilgiyi NTUSER.DAT dosyasına kaydeder. Bir sonraki oturum açışınızda Windows NTUSER.DAT‘ı belleğe yükleyecektir ve tüm tercihleriniz Kayıt Defterine yeniden yüklenecektir. Bu işlem, seçtiğiniz masaüstü arka planı gibi kullanıcı profilinize özel kişisel ayarlar yapmanızı sağlar.

NTUSER.DAT adı, ilk olarak Windows 3.1 ile tanıtılan Windows NT‘den kalma bir addır. Microsoft, DAT uzantısını veri içeren herhangi bir dosyayla kullanır.

Her Kullanıcının Bir NTUSER.DAT Dosyası Vardır

Windows, kullanıcı profilleri için her zaman tam desteğe sahip değildi. Windows’u başlattığınızda önceki sürümlerde, bilgisayarın her kullanıcısı aynı masaüstünü, dosyaları ve programları görüyordu. Artık Windows aynı makinede birden fazla kullanıcıyı daha iyi destekliyor ve bunu her kullanıcının profiline bir NTUSER.DAT dosyası yerleştirerek yapıyor. Dosya Gezgini’ni açıp “C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adınız)” dizinine göz atarak veya Dosya Gezgini‘nin adres çubuğuna %userprofile% yazıp Enter tuşuna basarak bu noktaya ulaşabilirsiniz .

Henüz NTUSER.DAT‘ı göremiyorsanız endişelenmeyin. Microsoft bu dosyayı düzenlemenizi veya silmenizi amaçlamadığı için onu gizler. Dosyayı görünür kılmak için Gizli Dosyaları Göster seçeneğini açabilirsiniz .

Windows yeni tercihlerinizi NTUSER.DAT dosyasına kaydeder. Ancak önce bir kopya oluşturur ve önceki ayarlarınızı yedeklemek için onu ntuser.dat.LOG olarak yeniden adlandırır. 

NTUSER.DAT dosyasını silmeyin

NTUSER.DAT dosyanızı asla silmemelisiniz. Windows, ayarlarınızı ve tercihlerinizi yüklemek için buna bağlı olduğundan, onu kaldırmak kullanıcı profilinizi bozar. Bir sonraki oturum açışınızda Windows‘un hesabınızda oturum açamayacağını belirten bir uyarı göreceksiniz.

Oturumu kapatıp tekrar açmanın sorunu çözebileceği önerisine rağmen aynı mesajı tekrar göreceksiniz. Eksik örneği değiştirmek için düz bir NTUSER.DAT dosyası oluşturmaya çalışırsanız, ilk kurulum iletişim kutusunda bir döngüyle karşılaşırsınız ve Windows oturum açmayı hiçbir zaman tamamlamaz.

NTUSER.DAT dosyası genellikle büyük bir dosya değildir; yeni bilgisayarlarımızdan birinde 3 MB ile birkaç yıldır kullandığımız PC’de 17 MB arasında değişir. Bunu silmek genellikle fazla yer kazanmaz, ancak sonuçlar felaket olabilir. Kullanıcı profili gerekmiyorsa kullanıcı hesabını Windows üzerinden kaldırmak en iyisidir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın