Windows 11 de MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Windows 11 PC’deki ağ bağdaştırıcınızın fiziksel donanım adresini veya MAC adresini (“Medya Erişim Kontrolü“nün kısaltması) bilmeniz gerekir . İşte onu bulmanın birkaç yolu.

Her Ağ Kartının Kendi MAC Adresi Vardır

Ağ bağdaştırıcısı, bilgisayarınızdaki bir ağa Ethernet, Wi-Fi veya başka bir yöntemle bağlanan bir aygıttır. Bazı bilgisayarlarda ağ bağdaştırıcısı makineye takılan ayrı bir karttır, diğerlerinde ise donanımın içinde yerleşiktir. Buna rağmen Windows hâlâ her bağdaştırıcıyı ayrı bir aygıt olarak görüyor.

MAC adresinizi bulmadan önce farklı ağ bağdaştırıcılarının kendi benzersiz MAC adreslerine sahip olduğunu bilmelisiniz. Dolayısıyla, bilgisayarınızda hem bir Ethernet bağlantı noktası hem de bir Wi-Fi bağlantısı varsa, bu bağlantı yöntemlerinin her birinin kendi MAC adresi olacaktır.

Ayarları Kullanarak MAC Adresimizi Bulalım

Windows 11‘de MAC adresinizi bulmak için klavyenizde Windows+i tuşlarına basarak Ayarlar‘ı açın . Açıldığında Ağ ve İnternet menüsüne gidelim. Sağ tarafta bulunan menünün aşağıya kaydıralım ve “Gelişmiş ağ ayarlarına” tıklayalım.

Windows 11‘deki  ardından “Donanım ve Bağlantı Özellikleri“ni seçin.

Donanım ve Bağlantı Özellikleri‘nde, bilgisayarınızda yüklü olan her ağ bağdaştırıcısına ilişkin bilgilerin bir listesini göreceksiniz.

Listede MAC adresini bulmak istediğiniz bağdaştırıcıyı bulun “Fiziksel Adres (MAC)“in yanında listelenen MAC adresini göreceksiniz. Örneğin benim MAC adresi “58:8a:5a:39:59:d7“dir. Seninki farklı olacak.

Gerekirse MAC adresini seçip kopyalayabilir (Ctrl+c) ve bunu bir metin dosyasına veya mesajlaşma uygulamasına yapıştırabilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın