Dış IP Adresinizi CMD den (Command Prompt) Nasıl Bulursunuz?

Dış internet IP Adresinizi CMD ile Windows 10 veya Windows 11‘de GUI’de kolayca bulabileceğimiz IP adresimizi neden komut satırından öğrenmek isteyelim? Bunu yazmamın nedeni bir .bat komut dosyasında otomatikleştirerek tek tıklamayla öğrenecek olmamız.

IP adresinizi nasıl bulacağınızı göstermeden önce, genel ve özel IP adresleri arasındaki farktan bahsetmem gerekiyor.

Bağlandığınız her ağın kendisiyle ilişkilendirilmiş bir IP adresi olacaktır; bilgisayarınız Ethernet‘in yanı sıra Wi-Fi ile bağlıysa, her iki bağdaştırıcının da kendi IP adresleri ve yerel TCP/IP yönlendirme tablonuz olacaktır. hangisinin hangi istekler için kullanıldığını bulmaktan sorumludur. Ancak çoğu zaman Wi-Fi yönlendiricinize bağlanırsınız , bu nedenle yerel ağınıza bağlanan yerel bilgisayarınızın tek bir IP adresi vardır.

Ancak internet yönlendiriciniz her zaman iki ayrı ağa bağlıdır: evinizdeki yerel (özel) ağınız ve İSS‘nizin harici (genel) ağı. Yönlendirici, ağınızdaki her şeyin tek bir genel IP adresini paylaşmasına izin vermek için bilgisayarınızdan gelen isteği NAT (Ağ Adresi Çevirisi) kullanarak çevirir.

Genel / harici IP adresinizi komut isteminden bulmak için birçok farklı seçeneğiniz vardır, ancak belki de en kolayı aşağıdaki komutu yazmaktır (Başlat Menüsünden CMD Komut İstemi’ni zaten açtığınızı varsayarsak)

Bu komut, mevcut genel IP adresinizi anında komut satırında gösterecektir. ifconfig.me‘nin içeriğini indirmek için curl komutunu kullanarak çalışır; bu, birisinin genel IP adresinizden başka hiçbir şey vermeyecek şekilde ayarladığı çok basit bir web sitesidir. Bu alan adını tarayıcınıza eklerseniz, aynı şeyi görürsünüz.

Genel IP adresinizi komut isteminden almak için bir dizi alternatif yöntem de vardır.

Belki de en sevdiğim yöntem, sonsuza dek Windows’un her sürümünde bulunan OpenDNS ve güvenilir nslookup komutudur.

Artık tüm bunları komut isteminden nasıl yapacağınızı okurken çok eğlendiğinize göre, muhtemelen Google‘a “ipim nedir” yazabileceğinizi ve size söyleyeceğini belirtmeliyim. Ama bu şekil o kadar eğlenceli değil 🙂

.BAT Dosyası Nasıl Yapılır?

Not defterini açarak yukarıda istediğimiz komutlardan birini yazmamız gerekiyor. Sonuna Pause yazarak komut satırının beklemesini sağlayacağız.

Farklı kaydet diyerek sonu .bat olacak şekilde istediğimiz klasöre kayıt ediyoruz. Örnek:IP.bat gibi

Şimdi  tek tıklamayla IP adreseni öğreneceğiniz bir komut dosyanız oldu.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın