DNS (Domain Name Server) Nedir? Nasıl Çalışır ?

 

Etki Alanı Adı Sunucusu (DNS), cembarut.com.tr gibi insan tarafından okunabilen ana makine adlarını 10.0.0.1 gibi makine tarafından okunabilen IP adreslerine dönüştürmek için kullanılır.

Neden önemlidir?
Önemlidir çünkü isimleri hatırlamak ve okumak kolay, bilgisayarlar web sitelerine erişmek için IP adreslerini kullanır.

https://cembarut.com.tr adresini tarayıcıda (Chrome veya başka bir tarayıcıda) ziyaret etmek istiyorsanız, bilgisayarınız 94.138.203.170 olan web sitesinin IP adresini almak için DNS’yi kullanacaktır. Aslında, DNS olmadan, sadece http: ///94.138.203.170 gibi IP adresini ziyaret ederek web sitemizi (veya herhangi bir web sitesini) ziyaret edebilirsiniz.

DNS nasıl çalışır?
Bir web sitesi alan adını ziyaret etmeye çalıştığınızda, makineniz alan adını makine tarafından okunabilir bir IP adresine çevirmek için bir dizi adım atacaktır.

Bilgisayarınızdaki yerel DNS önbellekten bilgi isteyecektir;

Veriler yerel olarak önbellekte saklanmazsa makine ISS‘nin DNS sunucularıyla iletişime geçecektir.

Veriler ISP’nin DNS sunucularında yoksa, makine bir kök ad sunucusuna çeviri isteyerek başlar. Bunlardan 13 adet var ve bunlar DNS protokolünün giriş noktalarıdır, ancak bir istek aldıklarında düzenli olarak cevabı bilmiyorlar  (çok fazla alan adı olduğu için), ancak kimin ne yapması gerektiğini biliyorlar.

Kök sunucular sizi TLD (Üst Seviye Etki Alanı) sunucularına yönlendirir. Bunlar genel TLD‘ler (.com, .net, .edu vb.) Ve Ülke kodu TLD‘ler (.tr, .au vb.) Olmak üzere iki türdür.

TLD sunucularına cevap yoksa, alan adınızın kaydedildiği ad sunucuları olan yetkili sunuculara yönlendirir.

ISS özyinelemeli sunucu, etki alanı için A kaydını yetkili ad sunucularından alır ve kaydı yerel önbellekte saklar.

– Daha sonra ISP tekrarlayıcı sunucu, A kaydını bilgisayarınıza geri gönderir ve makineniz önbellekte saklar.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın