NVIDIA Tesla GPU ve CPU Nedir ?

NVIDIA Tesla, dünya çapında en büyük süper bilgisayarlar ve şirketlerinden birkaçı tarafından kullanılan, hızlandırılmış veri merkezlerinde lider platformdur. Daha hızlı bilimsel çalışmalar ve bilgi edinme olanağı sağlayacak şekilde GPU hızlandırıcılarını, hızlandırılmış bilgi işlem sistemlerini, bağlantı teknolojilerini, geliştirme araçlarını ve uygulamaları bir araya getirir. NVIDIA Tesla platformu, bilgi işlem yoğunluklu iş yükleri için çok daha fazla üretim gücü sağlamak üzere çok sayıda paralel grafik işlemcisinden yararlanarak veri merkezi maliyetlerinde büyük ölçüde tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Çeşitli sektörlerde 400’den fazla uygulamanın (en çok kullanılan 10 uygulamadan 9’u) optimize edilmiş olması, tüm HPC veri merkezlerinin Tesla Accelerated bilgi işlem platformundan yararlanabileceği anlamına gelir.

Sunulan uygulama performansı ham floplardan daha fazladır. Yüksek başarımlı hesaplama ile ilgili uğraşan profesyoneller, buluş ve görüşlerini büyük ölçüde hızlandırmak için kritik önemde uygulamalara bağımlıdır. Bu, dünyanın en iyi hızlandırıcıları ile başlar ve güvenilir bir altyapı, bu altyapıyı izleme ve yönetme olanağı ve verileri hızlı bir şekilde gerektiği yere ulaştırma olanağı gerektirir. NVIDIA Tesla Hızlandırmalı Hesaplama Platformu bilimsel, analitik, mühendislik, tüketici ve kurumsal uygulamalarda olağanüstü performans sunmak üzere tüm bunları sağlar.

DÜNYANIN EN HIZLI GPU HIZLANDIRICILARI

  • Tesla P100 GPU Hızlandırıcısında 5,31 TFlop’a kadar çift duyarlılıklı performans ve 10,6 TFlop’a kadar tek duyarlılıklı performans
  • Yüksek güvenilirlik için ECC koruma ve maksimum performans için GPU Hızlandırma gibi kurumsal sınıf özellikler
 HIZLI İLETİŞİM
  • NVLINK ile PCIe Gen3 x16’dan 5 kat daha hızlı
  • Tesla GPU hızlandırıcıların çift DMA motoru sayesinde hızlı çift yönlü iletişim
  • NVIDIA GPUDirect ile GPU’lar arasında, düğümlerde, ağ ve depolama cihazlarında hızlandırılmış iletişim
 GÜVENİLİR ALTYAPI YÖNETİMİ
  • NVIDIA sistem yönetimi araçlarıyla GPU kümelerini kolay izleyin ve yönetin
  • Kurumsal sınıf CUDA ve OS sürücüleri
  • ISV Sertifikası ile sorunsuz uygulama kurulumu
  • Sıfır hata toleransıyla yapılan stres testleri

SUNUCULAR İÇİN TESLA GPU HIZLANDIRICILAR

En zorlu HPC, hiper ölçekli ve kurumsal veri merkezi iş yüklerinizi NVIDIA® Tesla® GPU hızlandırıcılar ile hızlandırın.

Bilim adamları artık enerji araştırmadan derin öğrenmeye çeşitli uygulamalarda petabitlerce veriyi CPU’lara göre 10 kata kadar daha hızlı işleyebilir. Ayrıca, Tesla hızlandırıcılar daha büyük simülasyonları bugüne kadar olduğundan daha hızlı sunmak için gerekli gücü sunar. Tesla hızlandırıcılar, VDI kullanan kurumlarda sanal masaüstlerinin herhangi bir yerdeki herhangi bir kullanıcı için hızlandırılmasında mükemmeldir.

GPU İLE HIZLANDIRILMIŞ BİLGİ İŞLEM NEDİR?

GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem, grafik işleme biriminin (GPU) bir CPU ile birlikte kullanılarak derin öğrenme, analiz ve mühendislik applicationsuygulamalarının hızlandırılmasıdır. 2007 yılında öncülüğünü NVIDIA’nın yaptığı GPU hızlandırıcılar, dünya genelinde devlet laboratuvarları, üniversiteler, kurumlar, küçük ve orta işletmelerin enerji verimli veri merkezlerini güçlendirmektedir. Yapay zekadan arabalara, insansız hava araçlarından robotlara kadar çeşitli uygulamaları hızlandırmada büyük bir rol oynarlar.

GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem, uygulamanın işlem ağırlıklı kısımlarını GPU’ya yüklerken kodun geri kalanının CPU tarafından işlenmesini sağlar. Kullanıcıya yansıyan yanı ise uygulamaların çok daha hızlı çalışmasıdır.

GPU ve CPU Performanslarını Karşılaştırma

GPU ile CPU arasındaki farkları anlamanın basit bir yolu, görevleri yürütme yöntemlerinin karşılaştırılmasıdır. CPU ardışık seri işlem için optimize edilen birkaç çekirdekten oluşurken, GPU birden fazla işi eşzamanlı olarak yürütmek için tasarlanan binlerce daha küçük, daha verimli çekirdekten oluşan büyük ölçüde paralel bir mimariye sahiptir.

GPU ile CPU’nun karşılaştırmasını içeren aşağıdaki eğlenceli videoya göz atın

Kaynak: Nvidia

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın