Bir Cihazın IP Adresini, MAC Adresini ve Diğer Ağ Bağlantı Ayrıntılarını Nasıl Bulunur?

Cihazlarım da IP Adresini, MAC Adresini ve Diğer Ağ Bağlantı Ayrıntıları Nasıl Bulunur?

Ağa bağlı her cihazın (bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı ev aygıtları ve diğerleri)  , ağınızda tanımlayan özel IP adresi ve benzersiz bir MAC adresi vardır. Size bu konuda tüm cihazlarla ilgili bilgileri nasıl bulacağınızı anlatacağım.

isterseniz hemen başlayalım.

Windows 10

Windows 10’da, bu bilgileri Windows’un önceki sürümlerinde olduğundan daha hızlı bulabilirsiniz. Wi-Fi aracılığıyla bağlandıysanız, görev çubuğunuzun en sağındaki sistem tepsisindeki Wi-Fi simgesini ve ardından “Ağ & İnternet ayarları” bağlantısını tıklayın.

“Ayarlar” penceresinde, “Ağ özelliklerini görüntüleyin” i tıklayın. (Ayarlar penceresini açıp Ağ ve İnternet> Wi-Fi seçeneğine giderek de bu pencereye erişebilirsiniz.) Aşağı kaydırın ve bu bilgiyi “Özellikler” bölümünde göreceksiniz. ” 

Özellikler bölümünü biraz aşağı kaydırdığınızda, cihazınızda kurulu olan tüm ethernet ve wi-fi cihazların bilgileri bulacaksınız.

Windows 7, 8, 8.1 ve 10

Bu bilgileri, Windows’un önceki sürümlerinde başka şekillerde de bulabilirsiniz; eski yöntemler de yine  Windows 10’da çalışmaktadır.

Denetim Masası> Ağ ve Paylaşım (veya Windows 7’de Ağ ve İnternet) seçeneğine gidin ve ardından “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” bağlantısını tıklayın.

Bilgi almak istediğiniz bağlantıya sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden “Durum” u seçin.

“Ethernet Durumu” penceresinde, “Detaylar” düğmesine tıklayın.

“Ağ Bağlantı Ayrıntıları” penceresi istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. MAC adresinin “Fiziksel Adres” olarak listelendiğini unutmayın.

Bu bilgileri Komut İstemi’ni açıp aşağıdaki komutu çalıştırarak herhangi bir Windows sürümünde de bulabilirsiniz:

Hepsi Bu kadar, diğer konumuzda Cep telefonlarında IP ve MAC ASdresleri nasıl bulunur onu anlatacağım.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

2 thoughts on “Bir Cihazın IP Adresini, MAC Adresini ve Diğer Ağ Bağlantı Ayrıntılarını Nasıl Bulunur?”

  1. Merhaba, benim kullandığım bir program var. Database kurduğum bilgisayara client olarak bağlandığımda ana bilgisayarın adı ile bağlanırsam yeni çıkan modemler de bilgisayar adı ile veri transferi malum yavaşlatıldı bunu yerine İP adresi terci ediyorlar. Fakat ana bilgisayar sürekli yer değişikliği yaptığından (evde işe, işten eve) ip adresi değişiyor.
    Fakat MAC adresleri sabit olduğundan Ağ üzerinden MAc adresini bildiğim bir bilgisayarın ip adresini nasıl öğrenebilirim.
    Eğer öğrenebilirsem, öğrendiğim ip adresini bir programcık vasıtasıyla kendi client ayarlarıma eklersem sorunu çözmüş olacağım. cevap verirseniz teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın