Microsoft Flow nedir?

Microsoft Flow bulut ve mobil uygulamalara yönelmesinin bir parçası olarak, eski tanıdık Office uygulamalarına yalnızca bulut için birkaç eklemeye yatırım yaptılar.

Akış, Microsoft Flow ‘un size bildirimler, uyarılar, veri toplama ve iletişim için sıkıcı ama daha az zaman harcayacağınız, ilginç yönetici işleri ve ilginç (ve üretken) işler için daha fazla zaman harcayacağınız bir otomasyon sağlama girişimidir.

Akış, tetik olaylarına dayanan “akışlar” (“iş akışları için kısa”) oluşturmanıza olanak sağlar. Örneğin, Microsoft Forms anketine verilen yanıtları düzenli olarak Dropbox’a indirecek bir akış oluşturabilirsiniz.

Kimler Kullanabilir?

Herkes ücretsiz bir Microsoft hesabına kaydolursa Flow’u kullanabilir. Office 365 üyeliğine sahip kişiler de Flow kullanabilir, ancak ücretsiz bir Microsoft hesabına sahip kişilerle aynı işlevselliği elde ederler.

Flow ayrıca Office 365 ve Dynamics 365‘in işletme sürümleriyle birlikte gelir, ancak farklı abonelik düzeyleri ücretli ve ücretsiz hesaplarla eşleşen farklı akış sürümleri elde eder. Biraz kafa karıştırıcı, ancak Microsoft’un fiyatlandırma sayfasındaki ayrıntıları kontrol edebilirsiniz .

Akış, bir bilgisayarın sizin için yapabileceği görev sıkıntısını ortadan kaldırmakla ilgilidir. Birisi Dropbox’ta bir dosyayı değiştirdiğinde bir e-posta uyarısı almak kadar basit olabilir veya gerçek zamanlı verilerin Power BI analizine dayanan onaylar, uyarılar ve bildirimler içeren çok adımlı bir iş akışı kadar karmaşık olabilir.

Üç ana akış tipi oluşturabilirsiniz:

  • Otomatik:  Gelen bir e-posta veya dosya değişikliği gibi bir olay tarafından otomatik olarak tetiklenen bir akış.
  • Düğme:  Bastığınız bir düğme tarafından manuel olarak tetiklenen bir akış.
  • Zamanlanmış:  Ayarlanmış bir zamanda, bir kez veya tekrar eden bir işlem olarak çalışan bir akış.

Bu tür bir aracı kullanmanın yollarını ve akış oluşturmak genellikle zordur, bu nedenle Microsoft, bazıları için özel durumlar (üretkenlik, satış, yazılım geliştirme vb.) İçin tasarlanmış çok sayıda şablon sunmuştur. 

Slack, Dropbox, Gmail, MailChimp, Jira, Twitter, BaseCamp ve onlarca daha fazlası için konektörlerle birlikte, SAAS arayüzlü (GitHub dahil) her Microsoft uygulaması dahil olmak üzere çok sayıda uygulama için bağlayıcılar vardır . Bazıları yalnızca premium (yani ücretli) müşteriler için mevcuttur,  FTP ve RSS gibi protokoller için bağlayıcılar da vardır. Toplamda 323 uygulama ve yazım sırasında protokoller için bağlayıcılar vardır ve farklı bir uygulamaya ihtiyacınız varsa kendiniz yazabilirsiniz .

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın