Windows 10 Başlangıç ​​Gecikmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10 Başlangıç ​​Gecikmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows başladıktan sonra, başlangıç ​​programlarınızı açmadan önce yaklaşık on veya yirmi saniye bekler. Bu “başlatma gecikmesi”, masaüstünüzü ve Windows hizmetlerinin yüklemeyi bitirmesini sağlar ve her şeyin daha rahat çalışmasını sağlar. Hemen çalıştırmak isteyeceğiniz uygulamalarınız varsa, basit bir Registry hack ile yapabilirsiniz.

Windows başladıktan sonra ancak başlangıç ​​uygulamaları yüklenmeden önceki on saniyelik gecikme, işletim sisteminin belleğe yüklenmesine ve uygulamalar kaynak istemeye başlamadan önce gerekli sistem görevlerini yerine getirmesine izin verir. Bu yazımda bahsettiğimiz Kayıt Defteri değişikliği, başlangıç ​​gecikmesini azaltır veya devre dışı bırakır; bu tüm başlangıç ​​uygulamaları için geçerlidir. Bu tekniği yalnızca belirli uygulamalara göre yapmanın yolu yoktur.

Not: Eğer Geleneksel bir sabit Disk sürücünüz varise bu yöntem hızınıza fazla etki etmeyecektir.

Windows 10 başlangıç ​​gecikmesini devre dışı bırakmak için, Windows Kayıt Defteri’nde birkaç düzenleme yapmanız yeterlidir.

Standart Uyarı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araçtır ve kötüye kullanılması sisteminizi dengesiz veya hatta çalışamaz duruma getirebilir. Bu oldukça basit bir hack ve talimatlara sadık kaldığınız sürece herhangi bir problem yaşamazsınız. Bununla birlikte, daha önce hiç çalışmadıysanız, başlamadan önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinin. Ve kesinlikle  değişiklik yapmadan önce kayıt defterini  yedekleyin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Başlat’a basarak ve “regedit” yazarak açın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Enter tuşuna basın ve sonra bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde, aşağıdaki anahtara gitmek için sol kenar çubuğunu kullanın

Eğer Serialize anahtar sisteminizde mevcut değil, bunu oluşturmanız gerekir. ( Explorer) sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar öğesini seçin. Buraya “Serialize” yazın.

Şimdi oluşturduğumuz  Serialize anahtarına sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Yeni değeri StartupDelayInMSec şeklinde adlandırın 

Ardından, bu değeri değiştireceğiz. Yeni StartupDelayInMSec değeri çift ​​tıklayın ve “Değer verileri” kutusunda değerin 0 olarak ayarlandığından emin olun.

“Tamam” ı tıklayın ve ardından Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın. Değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Artık Windows tarafından zorunlu tutulan gecikmeyi yaşamayacaksınız.

Bu gecikmeyi tekrar pasif hale getirmek istiyorsanız, başlangıç ​​programlarınız oturum açtıktan sonra çok fazla kaynak talep ediyorsa, Kayıt Defteri Düzenleyicisine geri dönün ve StartupDelayInMSecdeğeri sağ tıklayın ve ardından “Sil” i tıklatarak değeri silin.

Eğer bunlarla uğraşamam çok zahmetli işler 🙂 diyorsanız sizler için hazır Reg Tool hazırladım birisi bu sistemi devreye sokmak için diğeri devre dışı bırakmak için.

Aşağıdaki ZIP dosyasını indirip çıkartmanız yeterlidir:

Dosya İçinde  , Windows’ta Başlangıç ​​gecikmesini devre dışı bırakmak ve bir tane daha etkinleştirmek için bir REG dosyası bulacaksınız.  içindeki reg dosyalarını dışarıya çıkardıktan sonra, istediğiniz dosyayı çift tıklatın ve Kayıt Defteri’nde değişiklik yapmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran istemleri kabul edin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın