Windows 10 da Hangi Uygulamalar İnternetinizi Kullanıyor?

Windows 10’da Hangi Uygulamalar İnternetinizi Kullanıyor?

Windows şu anda hangi uygulamaların ağınızı kullandığını ve ne kadar veri aktardığını size gösterebilir. Son 30 gün içinde ağınızı kullanan uygulamaların listesini bile görebilirsiniz.

Bu, hangi uygulamaların interneti kullandığını gösterir, ancak aşağıdaki yöntemler yalnızca internet kullanımını göstermez. Tüm ağ kullanımını gösterirler. Bir uygulama internet üzerinden uzak bir sunucuyla veya yerel ağınızdaki başka bir bilgisayarla iletişim kuruyor olabilir, ağ bağlantınızı aynı şekilde kullanıyor gibi görünecektir.

Mevcut Kullanımı Görmek İçin Görev Yöneticisini Kullanın

Şu anda ağınızı hangi uygulamaların kullandığını ve ne kadar veri indirip yüklediklerini tam olarak kontrol etmek için Görev Yöneticisine bakacağız .

Görev Yöneticisi’ni açmak için görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Görev Yöneticisi” ni seçin veya Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Görev Yöneticisi’ni de açmanın birçok yolu vardır .

İşlemler listesinde, çalışan işlemlerin listesini ağ kullanımına göre sıralamak için “Ağ” başlığını tıklayın. Listeyi izlediğinizde, hangi uygulamaların ne kadar bant genişliği kullandıklarıyla birlikte ağınızı ne kadar kullandığını göreceksiniz.

(Ağ başlığını göremiyorsanız, önce “Daha Fazla Ayrıntı” seçeneğini tıklayın.)

 

Teknik olarak, bu tam bir liste değildir – bir işlem çok fazla ağ kaynağı kullanmıyorsa, Windows 0 Mb / s (saniyede megabit) değerine yuvarlanır. Bu, hangi işlemlerin fark edilebilir miktarda bant genişliği kullandığını görmenin yalnızca hızlı bir yoludur.

Daha Ayrıntıları Görmek İçin Kaynak İzleyiciyi Başlatalım

Daha ayrıntılı bilgi için doğrudan Kaynak İzleyicisi uygulamasına gidin. Başlat menüsünde “Kaynak İzleyicisi” ni arayarak veya Görev Yöneticisinde “Performans” sekmesini tıklatarak ve pencerenin altındaki “Kaynak İzleyicisi’ni Aç” seçeneğini tıklayarak başlatabilirsiniz.

“Ağ” sekmesini tıkladığınızda, ağ üzerinden veri indirme veya yükleme işlemlerinin bir listesini göreceksiniz. Ayrıca, B / sn (Saniyedeki Bayt.) cinsinden ne kadar veri aktardıklarını da göreceksiniz 

Bu aynı zamanda Görev Yöneticisi’nde 0 Mbps kullanmış gibi görünen az miktarda ağ bant genişliği kullanan işlemleri de gösterir.

Screenshot_3

Görev Yöneticisi ve Kaynak İzleyicisi listelerinin her ikisinde de, uygulamanın tam olarak ne olduğu hakkında daha fazla bilgi bulmak için bir uygulamayı sağ tıklayıp “Çevrimiçi Ara” seçeneğini seçebilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın