Windows Yönlendirme Tablosuna Static TCP/IP Yolu Nasıl Eklenir

Bazı belirli ortam türlerinde, Static Route yönlendirme tablosuna statik bir yol eklemek yararlı olabilir. Windows 11, 10, 8 ve 7′de bunun nasıl yapılacağı aşağıda göstereceğim.

Yönlendirme Tabloları Nelerdir?

Bir yönlendirme tablosu, sistemden çıktıklarında tüm paketlerin nereye gittiğini belirler – bu sistem fiziksel bir yönlendirici mi yoksa bir PC mi? Windows PC’nizde yerleşik olanlar da dahil olmak üzere çoğu yönlendirici, yönlendiricinin diğer yönlendiricilerden aldığı bilgilere dayanarak paketleri iletmek için en iyi yeri seçebildiği bir tür dinamik yönlendirme kullanır. Bir paketin nihai hedefine ulaşırken yaptığı bağlantıları izlemek için traceroute komutunu kullanırsanız, nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Çoğu yönlendirici, belirli trafiği her zaman belirli bir yönlendiriciye veya ağ geçidine iletmek istiyorsanız, statik bir yol (dinamik olarak güncellenmeyen) eklemenize de izin verir. Neden? ve Niye? böyle bir şeye ihtiyacımız var? Windows’u evlerinde veya küçük işletmelerinde kullanan çoğu kişi muhtemelen kullanmayacaktır ancak bu, aşağıdakiler gibi belirli durumlarda yararlı olabilir:

  • İki internet bağlantınız var – belki biri normal kullanım için, diğeri iş ağına bağlanmak için ve belirli bir IP adresi aralığına giden tüm trafiğin bu bağlantılardan biri üzerinden dışarı çıkmasını istiyorsunuz.
  • Ağınızda birden çok alt ağ kurdunuz ve trafiği belirli bir alt ağa yönlendirmeniz gerekiyor. Statik yollar, bu tür ortamların test edilmesinde özellikle yararlı olabilir.
  • Aslında ağınız için yönlendirici olarak bir Windows PC kullanıyorsunuz ve üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak istiyorsunuz.

Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, okumaya devam edin. Windows yönlendirme tablosuna statik bir ip eklemek için Komut İstemi’de yapmanız gerekecek, eğer okumay adevam ederseniz ne kadar kolay olacağını göreceksiniz.

Windows Yönlendirme Tablosunu Görüntüle

Windows + X tuşlarına basarak ve ardından Yetkili Kullanıcılar menüsünde “Komut İstemi (Yönetici)” veya PowerShell öğesini seçerek Komut İstemi’ni çalıştırın.

Komut İstemi’nde aşağıdaki komutu yazın ve Enter‘a basın:

Tabloya statik yollar eklemediyseniz, burada gördüğünüz her şey dinamik olarak oluşturulacaktır.

Windows Yönlendirme Tablosuna Statik Bir Yol Ekleme

Tabloya statik bir rota eklemek için aşağıdaki sözdizimini kullanarak bir komut yazacağız.

Bileşenleri komut için isteğe bağlıdır subnet_mask . metric_cost Bir alt ağ maskesi belirtmezseniz, otomatik olarak 255.255.255.0 kullanılacaktır. Bir metrik belirtmezseniz, 0.0.0.0 hedef girişinden daha büyük bir maliyet kullanılacaktır. Metrik maliyet değeri, yalnızca tablodaki diğer maliyetlere göre bir maliyettir ve Windows aynı hedefe ulaşabilecek birden çok yol arasında karar verdiğinde kullanılır.

Örneğin, 192.168.35.0 alt ağa bağlı tüm trafiğin 192.168.0.2‘de bir ağ geçidine gittiğini belirten bir rota eklemek ve sadece otomatik metrik kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanırsınız:

Tabi siz ihtiyacınız olan TCP/IP adresini eklemeniz gerekiyor.

Tekrar route print komutunu çalıştırıyoruz ve şimdi tabloya eklediğimiz IP adresini görmemiz gerekiyor.

Evet IP adresimiz tabloya eklendi ancak bu IP adresi sadece Windows u tekrar başlatana kadar geçerli olacak çünkü çoğu şirket, static route kullanmalarıdır.

Şimdi belirtiğimiz IP adresini Static IP halinde yazacağız ve Windows u açtığımızda bu IP adresini kullanacak. 

-p komutu IP adresini kalıcı hale getirmek için seçeneği ekleyebilirsiniz. Windows başlatıldığında bile kalıcı bir IP adresiniz olacak. Daha önce kullandığımız komutu kullanarak, aşağıdaki değişiklikle bu rotayı kalıcı hale getirebilirsiniz:

Windows Yönlendirme Tablosundan Static Bir IP adresini Kaldırma

Bu komuta pek ihtiyacınız olmayacak ancak, bir gün eğer kaldırmak isteseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Yukarıda örnekte olduğu gibi yeni girdiğimiz IP adresini kaldırmak isterseniz 192.168.20.0 oluşturduğumuz IP yi silmek için tek yapmamız gereken komutu yazıp Enter’a basmak:

Hepsi bu kadar sormak istediğiniz sor varsa yorum yazmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın