USB Kablosunun Uzunluğu Şarjı Etkiler mi?

USB kablo ile Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar her gün birden fazla cihazı şarj ediyoruz ve birçoğu güç sağlamak için bir USB kablosu kullanıyor. Ancak daha uzun bir kablo kullanırsanız, daha uzun şarj sürelerini riske mi atıyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler.

Kablo Uzunluğu Önemli mi?

Bir USB kablosunun uzunluğu, bir uçtan diğerine sağladığı güç miktarını etkileyebilir, ancak birkaç uyarı var. Ek olarak, uzun bir USB kablosu kullanırsanız daha yavaş bir şarj hızı elde edeceğinizi veya daha hızlı şarjın her zaman daha kısa bir kabloyla geldiğini söyleyemeyiz. Ancak bu uyarılar hakkında konuşmadan önce, kablo uzunluğunun neden önemli olduğunu anlamak çok önemlidir.

Bir elektrik akımı bir telden geçtiğinde, bu bir serbest akış değildir. Bunun yerine akım , telden gelen dirençle karşılaşır ve bu da enerji kaybına neden olur. Sonuç olarak, akım hedefine ulaştığında voltaj düşer.

Bununla birlikte, iki nokta arasındaki direnç, sadece telin uzunluğu değil, aynı zamanda kesit alanı, sıcaklık ve telde kullanılan malzeme de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bir kablo ne kadar uzun olursa, elektrik akımının yaşayacağı direnç o kadar fazla olur. Yani bir metrelik bir kablo, iki metrelik bir kablodan daha az dirence sahip olacaktır. Benzer şekilde, bir telin direnci sıcaklık arttıkça artar. Bu nedenle, ortam sıcaklığı yüksekken bir cihazı şarj ediyorsanız, direnç de sıcaklık daha düşük olduğundan daha yüksek olacaktır.

Ancak direnç kesit alanı ile ters orantılıdır. Yani bir tel daha kalınsa, akım daha az direnç alacaktır. Ancak tel daha ince ise direnç daha yüksek olacaktır. Türkiye’de tel kalınlığı genellikle ölçü biriminde ölçülür. Bununla birlikte, daha düşük bir ölçü numarasının daha kalın teli gösterdiğini, daha yüksek olanın ise daha ince anlamına geldiğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, düşük kalibreli teller daha düşük dirence sahiptir ve daha yüksek kalibreli teller daha yüksek dirence sahiptir.

Son olarak, elektrik direnci ayrıca telin yapıldığı malzemeye de bağlıdır. Gümüş en az dirence sahiptir, ardından bakır, altın ve alüminyum gelir. USB ve diğer kablolar, gümüşten daha ucuz olduğu için tipik olarak bakır kullanır, ancak kabloların fiziksel gücünü artırmak için bakır alaşımları da kullanılır.

Sonuç olarak, evet, şarj hızı söz konusu olduğunda USB kablosunun uzunluğu önemlidir . Ancak voltaj düşüşü fark edilecek kadar önemli mi ve kablo üreticileri bu voltaj düşüşünü hesaba katıyor mu?

Uzun Bir USB Kablosu Daha mı Yavaş Şarj Eder?

Şimdiye kadar okuduklarınızdan, daha uzun bir USB kablosu kullanırsanız voltaj düşüşü olabileceği anladık. Ancak, belirtildiği gibi, voltaj düşüşünün seviyesini birden fazla faktör etkileyebilir. Bunlardan en önemlisi telin ölçüsüdür. Sıcaklık ve tel malzemesi o kadar önemli değil çünkü çoğu USB kablosunda tipik olarak bakır teller bulunur ve kısa veya uzun bir kablonuz olsa da çevre sıcaklığınız değişmez.

Voltaj düşüşü beklediğimiz bir gerçek olduğundan, USB kablosu üreticileri genellikle bunu hesaba katar ve genel elektrik direncini azaltmak için uzun kablolarda daha düşük ölçülü tel kullanır. Ancak bir üretici bunu yapmadıysa, uzun kablolarda anlamlı bir voltaj düşüşü görülebilir ve bu da daha yavaş şarja neden olabilir. Güvenilmeyen ve adı bilinmeyen markalar bazen daha uzun kablolarda daha yüksek ölçülü teller kullanarak paradan tasarruf etmeye çalışırlar.

Ancak kablo USB-IF sertifikalıysa ve tanınmış bir markaysa bu sorunla karşılaşmazsınız. USB-IF veya USB Implementers Forum , USB standardını koruyan ve minimum DCR (DC direnci) gereksinimlerini öneren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. USB-IF spesifikasyonuna (PDF) göre , nominal maksimum akımda bir kabloda uçtan uca 500 mV‘den (0,5V) fazla düşüş olmamalıdır.

0,5V‘lik bir düşüşün telefonunuzun şarj hızı için ne anlama geldiğine dair bir örnek vermek gerekirse, eğer bir şarj cihazı 3A‘lık akımı 5V‘ta zorlarsa, telefonunuzun ideal olarak 15W şarj alması gerekir. Ancak voltaj düşüşü nedeniyle 5V 4,5V olur ve telefonunuz yalnızca 13,5W şarj hızına ulaşır. 0,5V, USB-IF sertifikalı kablolarda yalnızca iki, üç veya daha fazla metre gibi uzun kablolarda görebileceğiniz maksimum düşüştür.

Bu nedenle, uzun bir USB kablosu satın almayı planlıyorsanız, daha yavaş şarjla uğraşmaktan kaçınmak için tanınmış bir markadan USB-IF sertifikalı bir kablo arayın.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın