Windows 10 ve Windows 11’de TCP/IP Nasıl Sıfırlanır?

Daha yaygın olarak TCP/IP olarak adlandırılan İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü, Windows PC’nizin internetteki diğer cihazlarla nasıl iletişim kurduğunun önemli bir parçasıdır. Ama işler ters gittiğinde ne olur? Nasıl tamir edersin? Neyse ki, tek ihtiyacınız olan bir sıfırlama kod yazmak.

TCP/IP Nedir?

TCP/IP‘ye bazen genel olarak İnternet Protokol Paketi denir. TCP ve IP birlikte, dijital bilgilerin paketlere nasıl bölündüğünü, bu paketlerin bilgisayarınız ile hedef arasında nasıl yönlendirildiğini ve bilgisayarınızın paketlerin tümünün doğru bir şekilde alındığından nasıl emin olabileceğini kontrol eder.

İnternet Protokol Paketi ayarları yerel cihazınızda saklanır; bu, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlar, yüklediğiniz bir program veya başka yollarla bozulabilecekleri anlamına gelir. Çoğu zaman, bir TCP/IP sorunu, betimlenmemiş bir bağlantı hatası olarak ortaya çıkar. Bunu düzeltmenin en kolay yolu, TCP/IP yığın ayarlarını varsayılan değerlerine sıfırlamaktır.

TCP/IP Nasıl Sıfırlanır

TCP/IP yığın ayarlarını sıfırlamak oldukça zahmetsizdir. Yükseltilmiş bir Komut İstemi, PowerShell veya Windows Terminali başlatın. Bunlardan herhangi biri işe yarayacaktır, bu yüzden tercihinize bağlıdır.

Ben örnekte PowerShell kullanacağım. Başlat düğmesine tıklayın, arama çubuğuna “powershell” yazın ve ardından “Yönetici Olarak Çalıştır“a tıklayın.

PowerShell penceresine yazın netsh int ip reset ve ardından Enter‘a basın.

Görev başarıyla yürütülürse, bir sürü “Tamam!” görünmesi gerekmekte

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından hala sorun yaşayıp yaşamadığınıza bakın. TCP/IP yığınını sıfırlamak yardımcı olmadıysa, diğer bazı sorun giderme adımlarını denemelisiniz .

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın