Windows 10’da Wi-Fi Hotspot Nasıl Yapılır?

Windows 10'da Wi-Fi Hotspot Nasıl Yapılır?

Windows PC’nizin İnternet bağlantısını (Wi-Fi , Ethernet veya mobil veri bağlantısı) diğer cihazlarla paylaşmak istiyorsanız. Endişelenmeyin, size Windows PC’nizi kablosuz bir erişim noktasına dönüştürmenize yardımcı olacak bu makaleyi okuyun.

Windows ailesinin yararlı bir özelliği, Windows PC’nizin İnternet bağlantısını paylaşmaktır. İnternet bağlantınızı paylaşmamanıza izin veren bu özelliği Windows 10‘da da kullanabiliriz. Bu, Windows PC‘nizin WiFi, Ethernet veya mobil veri bağlantısını komut istemi yardımıyla veya sistem ayarlarını kullanarak yapabilirsiniz. 
 
Bu makale, Windows 10‘da Wi-Fi etkin noktasının nasıl oluşturulup kurulacağına dair bir göstergedir.
Sistem Ayarlarını Kullanarak Hotspot Oluşturma

Başlat Menüsünden Sistem Ayarlarına tıklayın.

Devam etmek için “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklayın

Mobil Etkin Nokta” seçeneğine tıklayın

İnternet bağlantımı diğer cihazlarla paylaş düğmesini “AÇIK” konuma getirerek internet bağlantınızı diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.

İnternet bağlantımı şunun üzerinden paylaş seçeneğini Wİ-Fİ olarak seçmeniz gerekebilir, Bluetooth cihazınız var ise bu seçeneği seçebilirsiniz.

Aşağı kısımda Paylaşım yaptığınız Windows PC nize bağlanan cihazları gösterir ve unutmayın sadece 8 cihaz bağlanabilir. 

Ağ adı ve şifreyi Windows kendi verir eğer değiştirmek isterseniz.

Mobil (Wi-Fi) etkin nokta ağ adını ve şifresini yapılandırmak için “Düzenle” düğmesine tıklamanız gerekir.

 

Ekranda “Ağ bilgilerini düzenle” penceresi görünecektir. Ardından, ağ adınızı ve şifrenizi de girmeniz ve “Kaydet” düğmesine tıklamanız gerekecektir.

Hepsi bu kadar Wi-Fi etkin noktanızı sisteminizde başarıyla kurdunuz ve akıllı telefonunuzdaki Mobil etkin noktaya benzer şekilde internet bağlantınızı başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Komut sistemiyle Paylaşım oluşturma

Mobil (Wi-Fi) etkin noktanız için ağ adınızı ve parolanızı oluşturmak için Komut İstemi’ne aşağıdaki komutu yazın. Ardından enter tuşuna basın.

Oluşturduğunuz ağı durdurmak ve başlatmak için aşağıdaki komutu yazmanız yeterli olacaktır.

Umarım bu yazım size “Windows 10’da Wi-Fi Hotspot Nasıl Yapılır?”  için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın