WPA3 Nedir ? WPA2 ve WPA3 Arasındaki Farklar Nelerdir ?

WPA3 Nedir ? WPA2’nin yerini alacak bir Wi-Fi güvenlik standardı olan WPA3’ü duyuruldu . WPA3’ü destekleyen yeni ürünler onaylanmaya başlandı ve bir gurup üretici zaten üretimlere başlamış durumda, Qualcomm şirketi Telefonlar ve Tabletler için Çip üretmeye başladı, Cisco mevcut cihazlarını güncellemeyi planlıyor.

Peki Nedir bu WPA2 ve WPA3 

WPA Wİ-Fİ korumalı erişim anlamına gelir. Evinizdeki Wi-Fi’nizde bir parolanız varsa, WPA2’yi kullanarak ağınızı koruyabilir; bu, Wi-Fi Korumalı Erişim standardının ikinci sürümüdür.  WPA (WPA1 olarak da bilinir) ve WEP gibi eski standartlar vardır , ancak artık güvende değildirler.

WPA2, bir şifre kullanarak kapalı bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda ne olacağını yöneten bir güvenlik standardıdır. WPA2, bir yönlendiricinin ve Wi-Fi istemci cihazlarının güvenli bir şekilde bağlanmalarını ve iletişim kurmalarını sağlayan handshake (El Sıkışma) işlemini gerçekleştirmek için kullandığı protokolü tanımlar. Orijinal WPA standardının aksine, WPA2, yi kırmak için çok daha zor olan güçlü AES şifrelemesinin uygulanmasını gerektirir. Bu şifreleme, bir Wi-Fi erişim noktasının (yönlendirici gibi) ve bir Wi-Fi istemcisinin (bir dizüstü bilgisayar veya telefon gibi), trafiği engellenmeden kablosuz iletişim kurabilmesini sağlar.

Teknik olarak, WPA2 ve WPA3, cihaz üreticilerinin başvurması gereken donanım sertifikalarıdır. Bir cihaz üreticisi, cihazlarını “ Wi-Fi CERTIFIED ™ WPA2 ™ ” veya “ Wi-Fi CERTIFIED ™ WPA3 ™” olarak pazarlayabilmek için gerekli güvenlik özelliklerini tam olarak uygulamalıdır. WPA2 18 yıl önce 2004 yılında hayatımıza giriş yaptı WPA3 bize daha güvenli, bir şifreleme ve daha güvenli bir ortam sağlayacaktır.

WPA3 WPA2’den Farkı Nedir ?

WPA3 standardı WPA2’de bulunmayan dört özellik ekler. Üreticiler, bu dört özelliği cihazlarını “ Wi-Fi CERTIFIED ™ WPA3 ™” olarak pazarlamak için tam olarak uygulamalıdır. Henüz WPA3 teknik detaylarıyla açıklanmadığı halde, özelliklerinin geniş bir taslağını zaten biliyoruz.

Halka Açık Wi-Fi Ağlarında Gizlilik

Şu anda açık olan Wi-Fi ağları – havalimanlarında, otellerde, kahve dükkanlarında ve diğer halka açık yerlerde bulunan bir güvenlik sorunudur. Açık oldukları ve herkesin bağlantı kurmasına izin verdikleri için, Üzerlerinde gönderilen trafik şifrelenmez. Ağa katıldıktan sonra web sayfasında oturum açmanızın gerekip gerekmediği önemli değildir bağlantı üzerinden gönderilen her şey insanların network ile girebileceği düz metin olarak gönderilir . Web’deki şifrelenmiş HTTPS bağlantılarının artması iyileştirmelere bağlıdır ancak insanlar bağlandığınız web sitelerini görebilir ve HTTP sayfalarının içeriğini görüntüleyebilir.

Şimdi WPA3 ile “bireysel veri şifreleme” kullanarak açıkları kapatacak. Açık bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda, bağlantı sırasında bir şifre girmediğiniz halde cihazınız ile Wi-Fi erişim noktası arasındaki trafik şifrelenir. Bu kamuya açık olacak, Wi-Fi ağlarını çok daha özel hale getirecek. İnsanların şifrelemeyi gerçekten kırmadan snoop yapmak imkansız olacaktır. Genel Wi-Fi etkin noktalarındaki bu sorun uzun zaman önce çözülmüş olmalıydı, ancak en azından şimdi düzeltiliyor.

WPA3 kullanıcılar tipik basit yetersiz kaldığı şifreleri seçtiğinde bile sağlam korumalar sağlayacak kendisi için yeni bir el sıkışma (handshake) tanımlar. Başka bir deyişle, zayıf bir şifre kullanmış olsanız bile, WPA3 standardı, bir kullanıcının güvenli bir şifre buluncaya kadar kendini saldırılara karşı karmaşık şifreleme ile koruyacaktır.

Devlet, Savunma ve Endüstriyel Uygulamalar için Yüksek Güvenlik

Ev kullanıcılarının ilgilendiren bir konu değil ancak  WPA3’ün Ulusal Güvenlik Komitesi’nden Ticari Ulusal Güvenlik Algoritması (CNSA) Paketi ile uyumlu bir     “192-bitlik güvenlik paketi” içereceğini açıkladı. Hükümet, savunma ve endüstriyel uygulamalar için tasarlanmıştır.

Ulusal Güvenlik Sistemleri Komitesi (CNSS) ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın bir parçası olduğundan, bu değişiklik ABD hükümetinin kritik Wi-Fi ağlarında daha güçlü şifrelemeye izin vermesi için talep ettiği bir özellik ekliyor.

WPA3 Ne Zaman Çıkacak ?

WPA3’ün tamamen yayılması biraz zaman alacak olsa da, önemli olan geçiş sürecinin 2018’de başlamasıdır. Bu, gelecekte daha güvenli ve daha güvenli Wi-Fi ağları anlamına gelir. Cihazların WPA3’ün bu özellikleri kullanıma sunması için onaylanmış olması gerekir – başka bir deyişle, “ Wi-Fi CERTIFIED ™ WPA3 ™” işareti için başvuruda bulunulmalı ve alabilmelidir. Bu nedenle kablosuz bağlantılarda bu logoyu görmeye başlayacaksınız. WPA3 2018’in sonlarında üretilen cihazlar ile hayatımıza girmeye başlayacak.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın