Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Açılır

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Açılır?

Mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulama / two-factor authentication (2FA) kullanmalısınız ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaların şifrenizin çalınmanısı önlemelisiniz. Instagram, ikinci kimlik doğrulama faktörü olarak tek seferlik şifreleri kullanmanıza izin verir ve bunu nasıl kolayca etkinleştirebileceğiniz aşağıda açıklayacağım.

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Android ve İphone için Instagram, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek tamamen aynıdır. İlk olarak, Instagram‘da iki faktörlü kimlik doğrulama sayfasına nasıl erişeceğinizi göstereceğim.

Sağ üst köşedeki üç satırlı menü simgesine dokunun.

Açılan Menüde “Ayarlar“ı seçin

Ardından, “Güvenlik”e girin.

Sonraki sayfada, “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması”yı seçin.

Instagram için hangi kimlik doğrulama yöntemini kullanmak istediğinizi buradan seçebilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama kısa mesajlarını kullanabilirsiniz.

Instagram’da 2FA için Kısa Mesaj Kodlarını Kullanın

SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanabilirsiniz. Farklı cihazlardan Instagram’a her giriş yaptığınızda tek kullanımlık şifreler (OTP‘ler) içeren kısa mesaj alacaksınız ve bu kod girilmeden hesaba giriş yapamayacaksınız.

Instagram’ın iki faktörlü kimlik doğrulama ayarları sayfasında “Kısa Mesaj” seçeneğini açın.

Telefon numaranızı yazın, Instagram size SMS ile altı haneli bir kod gönderecektir.

Bu kodu yapıştırın, ardından Instagram‘da iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamak için “İleri“ye dokunun.

Güvenliğinizi Kontrol Edin

Eğer İnstagram güvenliğinizi kontrol etmek isterseniz bununda bir yolu var. instagram kendi içinde güvenlik değerlendirmesi yaparak ilgilenmeniz gereken yerleri size bildiriyor.

Güvenlik” Menüsüne tekrar dönerek “Güvenlik Kontrolü” bölümüne tıklayın

Eğer bazı durumlar ters gidiyorsa, güvenlik ayarlarının yanında “Kırmızı” küçük bir işret olacaktır, bu güvenlik bölümleriyle ilgilenmeniz gerekiyor anlamına gelir.

Eğer hiçbir uyarı bulunmuyorsa sizin için her şey yolunda demektir. 🙂

Hepsi bu kadar, artık instagram uygulamasını biraz daha güvenli hale getirdiniz, hesabınızı güvende tutmak için (2FA) Korsanlara karşı etkili bir çözümdür. 

Bu yazım size “Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Açılır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın