Mürekkep Püskürtmeli inkjet Yazıcı Nedir?

Mürekkep Püskürtmeli inkjet Yazıcı Nedir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, baskı teknolojisi gibi dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılıyor, ancak nasıl çalıştıklarını ve maliyetlerini biliyor musunuz?

Inkjet yazıcıların bu kadar yaygın olması, oldukça karmaşık bir mühendislik eseri oldukları gerçeğini gizlemektedir.

İnsan saçının onda biri kadar olan çap olarak 10 mikrometre kadar küçük olabilir. Bu delikler ne kadar küçük olursa, yazdırılan görüntünün çözünürlüğü o kadar iyi olabilir. Piksellerin ekranlarla nasıl çalıştığı gibi, bu küçük püskürtme uçlarının boyutu ve yoğunluğu baskının kalitesini belirler.

Püskürtme uçlarından çok hassas bir oranda mürekkep damlacıkları bırakmaktır. Üreticiler, her zaman aynı miktarda mürekkebin olmasını ve sayfada tam olarak görünmesini sağlamak için mürekkebi viskozite ve pigment yoğunluğu açısından hassas bir şekilde tasarlar. Renkli yazıcılar için, siyah mürekkebe ek olarak genellikle farklı renkli mürekkepler için yüzlerce ayrı püskürtme ucu vardır.

Mürekkep kağıda damladığında, geriye kalan tek şey, Inkjet baskı işlemine göre bazen biraz zaman alan kurumadır. Mürekkep püskürtmeli baskılı sayfaların hemen aldığınızda elinize bulaşmasının nedeni budur; mürekkebi henüz tam olarak kurumamış. Bununla birlikte, pigment süspansiyonunu hızla buharlaşan bir çözülmeye bırakan ve bu nedenle pigmenti geride bırakırken daha hızlı kuruyan pigment bazlı mürekkepler kullanarak daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

Yazıcı Mürekkebi Neden Bu Kadar Pahalıdır?

Genel olarak konuşursak, yazıcı mürekkebinin yüksek fiyatını açıklamanın iki yolu vardır.

Birincisi, üreticinin mantığı: Mürekkebin araştırılması ve geliştirilmesi inanılmaz derecede pahalıdır. Yazıcıların sahip olduğu mikroskobik püskürtme uçlarını kullanarak eşit şekilde uygulanabilen bir mürekkep yaratmak çok çaba gerektirir. Bu Ar-Ge’nin maliyeti daha sonra mürekkep kartuşlarının maliyetine yüklenir ve böylece onları çok pahalı hale getirir.

Bazı yazıcıların kendi mürekkep kartuşlarından daha ucuz olduğunu biliyoruz ve bunun nedeni, üreticilerin yazıcıları zararına satmaları ve kartuşlardan para kazanmalarıdır.

Mürekkep Püskürtmeli ve Lazer Yazıcı

Tabii ki, mürekkep püskürtmeli yazıcıların ne kadar pahalı olduğu düşünüldüğünde, bunun yerine bir alternatif lazer yazıcıya gidiyor.

Lazer yazıcıların çalıştırılması, Inkjet yazıcılardan çok daha ucuz maliyetlidir, hatta bazen sayfa başına yazdırma maliyetinin onda birine kadar çıkabilir. Bu daha ucuz maliyet karşılığında, bazı mürekkep püskürtmeli yazıcılar gibi zarara satılmadığından bir lazer yazıcı satın almak için daha yüksek bir ön maliyet ödemek zorunda kalırsınız. Diğer dezavantajı, lazer baskının, renkler söz konusu olduğunda bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyla aynı çözünürlüğe ve kaliteye sahip olmamasıdır.

Bu nedenle, baskılarınızın çoğu metin belgeleri ise veya profesyonel düzeyde renk kalitesi gereksinimleriniz yoksa, lazer yazıcılar uzun vadede Inkjet’e göre çok daha ucuz bir alternatif olabilir.

Sayfa Başına Maliyet Ne Kadar Önemli?

Tek renkli yazdırma için sayfa başına gerçek maliyeti bulmak nispeten daha kolaydır

Kartuş fiyatı, tek kartuşun maliyetidir. Sayfa verimi, üreticiden üreticiye büyük ölçüde değişiklik göstermektedir, ancak sayfa verimini genellikle mürekkep kutusunda veya üreticinin web sitesinde bir yerde yazılı olarak bulabilirsiniz. Genellikle bu, kartuşun boyutuna bağlı olarak 100 sayfa ile 350 sayfa arasında değişebilir.

Son olarak, kağıt paketin maliyetini Örneğin, 72.-TL‘lık 500 yaprak kağıt paketi için 72 yi 500‘e böleriz ve 1 yaprak A4 kağıdın 0.144 TL maliyet çıkartırız.

Kartuşumuz ise HP 6000 All-In-One yazıcı kartuşunu örnek alacağız. Kartuş HP 305 Modeli güncel fiyatı 180.-TL ve 200 sayfalık yazdırma potansiyeli vardır. 

Yuvarlak hesap ile 1 çıktının maliyeti size 1 TL ye gelecektir.

Tabi bir de sayfa başına renkli baskı maliyeti var, bu siyah kartuş hesaplamasından biraz daha karmaşık ama yine de nispeten aynıdır.

Gördüğünüz gibi, formül kabaca aynı, tek fark renkli kartuşların eklenmesi.

Bu yazım size “Mürekkep Püskürtmeli inkjet Yazıcı Nedir?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın