Telefondaki Derinlik Kamerası Nedir?

Çoğu modern akıllı telefon, farklı amaçlar için tasarlanmış arka kameralara sahiptir. Geniş açılı kameralara ve makro lenslere aşina olabilirsiniz , ancak bazı telefonlarda ayrıca bir “derinlik kamerası” veya “derinlik sensörü” bulunur. Ancak derinlik kamerası tam olarak nedir ve gerçekten önemli mi?

Derinlik Kamerası Nedir?

Uçuş Süresi (ToF) kameraları olarak da bilinen derinlik kameraları, kamera ile bir görüntünün öznesi arasındaki farkı belirlemek için tasarlanmış sensörlerdir tipik olarak lazerler veya LED‘ler ile ölçülür. Uçuş süresi teknolojisi, otomatikleştirilmiş fabrikalarda nesneleri toplayan robotlar ve Microsoft‘un Xbox 360 ve Xbox One için artık kullanılmayan Kinect aksesuarı gibi izleme nesnelerinin önemli olduğu birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Akıllı telefonlardaki derinlik kameraları, telefonlardaki diğer kameraların çoğu gibi değildir. Ultra geniş, makro veya telefoto lenslerde olduğu gibi yalnızca derinlik kamerasını kullanarak fotoğraf çekemezsiniz derinlik kamerası diğer lenslerin mesafeleri değerlendirmesine yardımcı olur. Öznenin (bir kişi, hayvan veya başka bir nesne) ana hatlarını belirlemek ve görüntünün geri kalanına bulanıklık efekti uygulamak için genellikle yazılım algoritmalarıyla birlikte kullanılır

Bazı iPhone modellerinde ayrıca öncelikle Face ID yüz tanıma için kullanılan bir “TrueDepth” kamerası bulunur . Apple bir destek belgesinde şöyle diyor: “Face ID, yüzünüzün geometrisini doğru bir şekilde haritalamak için gelişmiş teknolojilere sahip son teknoloji TrueDepth kamera sistemi tarafından sağlanan sezgisel ve güvenli kimlik doğrulama sağlar.” TrueDepth‘in fotoğrafçılık için kullanıldığı tek zaman, ön kamerada Portre Modu kullanıldığında.

Derinlik Kamerasına İhtiyacım Var mı?

Peki, derinlik kamerası olan bir telefon mu arıyorsunuz? Basit bir cevap var: hayır. iPhone‘lar ve Samsung Galaxy S cihazları da dahil olmak üzere amiral gemisi sınıfı akıllı telefonların çoğunda özel arka derinlik kameraları bulunmaz, çünkü Portre Modu ve diğer benzer derinlik efektleri diğer donanımlarla elde edilebilir.

Örneğin, iPhone X ve iPhone 7 Plus, Apple‘ın Portre Moduna sahip ilk telefonlarıydı ve özel derinlik kameraları yoktu – efekt, telefoto ve ana kameralardan gelen verilerle, biraz yazılım büyüsüyle karıştırılarak mümkün oldu. Apple o zamandan beri aynı teknolojiyi kullanmaya devam etti ve daha fazla arka kameraya sahip modellerde ek efektler mümkün. Samsung kısaca Galaxy S20+ ve S20 Ultra gibi amiral gemisi telefonlarına özel bir derinlik kamerası ekledi , ancak S21 ve daha yeni telefonlarda kaldırıldı. iPhone‘lar gibi, Samsung cihazlarının çoğu artık derinlik efekti oluşturmak için diğer lensleri ve yazılımı kullanıyor.

Derinlik efektleri için diğer lensleri kullanmanın önemli bir faydası vardır: diğer lensler daha kullanışlıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, bir derinlik kamerası aslında fotoğraf çekemez (bu yüzden bazı şirketler karışıklığı önlemek için ona sadece “sensör” derler), sadece diğer kameralar için mesafe verileri sağlar. Bununla birlikte, bir telefoto veya ultra geniş kamera, derinlik sensörü olarak işlev görebilir ve amaçlarına uygun fotoğraflar çekebilir. Normal geniş açılı lense ve derinlik kamerasına sahip bir telefon, derinlik efektli veya efektsiz yalnızca normal bir mesafede fotoğraf çekebilir, ancak geniş açılı ve telefotoya sahip bir telefon, gelişmiş yakınlaştırmanın eklenmesiyle aynı şeyi yapabilir. .

Öyleyse, diğer (daha yararlı) kameralar bir derinlik kamerası ile aynı amaca hizmet edebiliyorsa, derinlik kameraları neden hala yaygın? Daha çok psikolojiyle alakalı. Akıllı telefon fotoğrafçılığı için silahlanma yarışı, üstün özellikler olarak pazarlanan ikili, üçlü veya dörtlü kameralara yol açtı. Bazı telefonlar , gerçek dünyada sınırlı veya hiç kullanılmasalar bile, mümkün olduğu kadar çok kamerayı bir araya getirmeye çalışırlar – özellikle ekonomik telefonlarda popüler bir taktik.

Bu eğilimin bir örneği, Samsung‘un ekonomik bir telefonu olan Galaxy A03s . Üç kamerası var, ancak yalnızca ana 50 MP sensör kullanışlı. Diğer lenslerden biri 2 MP derinlik kamerası, diğeri ise 2 MP makro lens, bir yenilikten öteye geçemeyecek kadar düşük çözünürlüklü. Bu lenslerin her ikisini de ultra geniş veya telefoto lensle değiştirmek daha faydalı olacaktır, ancak aynı zamanda daha az kamera (muhtemelen satışları olumsuz yönde etkiler) ve/veya daha yüksek fiyat anlamına gelir.

Sonuç olarak, derinlik kameraları faydalı olabilir, ancak bir telefona sahip olmadığı için bir telefondan vazgeçmemelisiniz. Birçok telefon ve tablet, diğer lensleri ve yazılımı kullanarak derinlik efektleri oluşturabilir ve Photoshop Express gibi mobil düzenleyiciler , standart fotoğraflarla benzer bir görünüm (çok iyi olmasa da) oluşturabilir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın