Online Telefon Oyunları Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Online Telefon Oyunları Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Sosyal medya ve Haber sisteleri, online mobil oyunların “önümüzdeki birkaç ay içinde internet bant genişliği için en büyük tehdit” olduğunu savunuyorlar, kullanıcıları oynamayı bırakmaya teşvik etmeye çalışıyorlar, bu son derece yanlıştır.

Online Oyunlar Çok Az Veri Kullanır

Peki, online oyun oynamak internet kotamızı bitirir mi? hayır Pek sayılmaz.

Online oyunlar ne kadar veri kullanıyor? Kesin miktarlar oyuna bağlıdır. Örneğin: Fortnite ve Minecraft‘ın saatte yaklaşık 120MB veri kullandıkları bildirildi. Bu oldukça uç bir örnek kimi oyunlar daha fazla, kimi oyunlar daha az internet harcıyor 40MB ile 150MB arasında değişiyor.

Bunun aksine, Netflix‘in HD olarak izliyorsanız, saatte 3000MB‘a (3GB ) kadar kullanabilir. Başka bir deyişle, Netflix’ten online film izlemek, Online Mobil oyunların veri miktarının yaklaşık otuz katını kullanabilir. 4K’daki Netflix daha da fazlasını kullanacaktır.

Veya sanal bir Zoom toplantısı yapıyorsanız , 1080p HD video akışı ile 1.8Mbps tüketir, buda saatte 810 MB (0,81 GB) kaynak tüketmenize neden oluyor.

Başka bir deyişle, çevrimiçi oyunlar, yapabileceğiniz en az veri harcayan şeylerden biriyken, kimse işletmelerin Zoom toplantılarını askıya almasını veya insanların kanepelerinde Netflix akışını durdurmasını istemiyor.

Oyun indirmeleri, güncellemeleri ve yamaları çok fazla veri kullanıyor

Birçok online oyun indirmenin büyük boyutlarda olduğunu belirtmek gerekir . ÖrneğinRed Dead Redemption 2 , 105 GB‘lık bir indirme. Modern oyunlar genellikle yüksek çözünürlüklü grafikler ve yüksek kaliteli ses dosyaları içerir.

  • Fortnite : 35TR
  • Dota 2 : 15 GB
  • Overwatch : 30GB

Bunlar sadece birkaç örnek, indirmek için 100 GB veri alan 100 saatlik bir oyun, Netflix’i 100 saat boyunca HD olarak izlemekten daha az internet kullanacaktır.

Veri kullanımı oyuna göre değişir
Oyun AdıHarcadığı İnternet (Saat)
Battlefield V150MB
Call of Duty20MB
Defense of the Ancients 2120MB
Fallout 7660MB
FIFA 1930MB
Fortnite110MB
League of Legends150MB
Minecraft120MB
Red Dead Online150MB
World of Warcraft25MB
PUBG Mobile20MB
Mobile Legends102MB
Dota 2120MB
Counter-Strike250MB
Duty Call80MB
Overwatch135MB
Monster Hunter30MB
Warframe115MB
Grand Theft Auto60MB
Rainbow Six Siege70MB
Hearthstone3MB

Oyun sunucunuzun onay işareti veri kullanımınızı etkilemektedir. Oyunu saniyede 128 kare yenileyen oyunu her saniyede 64 kare yenileyen oyundan yaklaşık iki katı kadar veri kullanır.

Oyunun 1 kare yenilemesi oynadığınız oyunun sunucusuna 1 veri yollanır, veririn yollanan miktarı oyunun grafik kalitesine göre belirlenir.

Oyunun ne kadar veri tükettiğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

Android‘de AyarlarUygulamalarOynadığınız Oyun bulun. Oyununuza dair bilgilerin yer aldığı sayfada Mobil Veri Kullanımı bölümünden dilediğiniz tarih aralığını seçip, oynunun ne kadar veri kullandığını görebilirsiniz.

iPhone (iOS) da ise AyarlarHücresel ekranına gidin, sayfayı aşağıya doğru kaydırıp oyunlarınızın en baştan o ana kadar ne kadar veri tükettiklerini kontrol edebilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

1 thought on “Online Telefon Oyunları Ne Kadar İnternet Harcıyor?”

  1. Geri bildirim: Android Telefonlar da 24 Saat Biçimine Nasıl Geçilir? | |

Bir Cevap Yazın

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Bir reklam engelleyici kullanıyor gibisin

Reklamlar bizi ayakta tutar, sizlerin sorunlarını çözmek için hazırlanmış tamamı ücretsiz web sitesinin ayakta kalabilmesi için lütfen web sitesini beyaz listeye ekleyerek bizi destekleyin..

Desteğiniz için teşekkür ederiz....

Kapatmak istemiyorsanız, Kapat diyerek gene sayfamıza devam edebilirsiniz.

AdBlock Belirli Web sitesi için Nasıl Kapatılır?