Online Telefon Oyunları Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Online Telefon Oyunları Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Sosyal medya ve Haber sisteleri, online mobil oyunların “önümüzdeki birkaç ay içinde internet bant genişliği için en büyük tehdit” olduğunu savunuyorlar, kullanıcıları oynamayı bırakmaya teşvik etmeye çalışıyorlar, bu son derece yanlıştır.

Online Oyunlar Çok Az Veri Kullanır

Peki, online oyun oynamak internet kotamızı bitirir mi? hayır Pek sayılmaz.

Online oyunlar ne kadar veri kullanıyor? Kesin miktarlar oyuna bağlıdır. Örneğin: Fortnite ve Minecraft‘ın saatte yaklaşık 120MB veri kullandıkları bildirildi. Bu oldukça uç bir örnek kimi oyunlar daha fazla, kimi oyunlar daha az internet harcıyor 40MB ile 150MB arasında değişiyor.

Bunun aksine, Netflix‘in HD olarak izliyorsanız, saatte 3000MB‘a (3GB ) kadar kullanabilir. Başka bir deyişle, Netflix’ten online film izlemek, Online Mobil oyunların veri miktarının yaklaşık otuz katını kullanabilir. 4K’daki Netflix daha da fazlasını kullanacaktır.

Veya sanal bir Zoom toplantısı yapıyorsanız , 1080p HD video akışı ile 1.8Mbps tüketir, buda saatte 810 MB (0,81 GB) kaynak tüketmenize neden oluyor.

Başka bir deyişle, çevrimiçi oyunlar, yapabileceğiniz en az veri harcayan şeylerden biriyken, kimse işletmelerin Zoom toplantılarını askıya almasını veya insanların kanepelerinde Netflix akışını durdurmasını istemiyor.

Oyun indirmeleri, güncellemeleri ve yamaları çok fazla veri kullanıyor

Birçok online oyun indirmenin büyük boyutlarda olduğunu belirtmek gerekir . ÖrneğinRed Dead Redemption 2 , 105 GB‘lık bir indirme. Modern oyunlar genellikle yüksek çözünürlüklü grafikler ve yüksek kaliteli ses dosyaları içerir.

  • Fortnite : 35TR
  • Dota 2 : 15 GB
  • Overwatch : 30GB

Bunlar sadece birkaç örnek, indirmek için 100 GB veri alan 100 saatlik bir oyun, Netflix’i 100 saat boyunca HD olarak izlemekten daha az internet kullanacaktır.

Veri kullanımı oyuna göre değişir
Oyun Adı Harcadığı İnternet (Saat)
Battlefield V 150MB
Call of Duty 20MB
Defense of the Ancients 2 120MB
Fallout 76 60MB
FIFA 19 30MB
Fortnite 110MB
League of Legends 150MB
Minecraft 120MB
Red Dead Online 150MB
World of Warcraft 25MB
PUBG Mobile 20MB
Mobile Legends 102MB
Dota 2 120MB
Counter-Strike 250MB
Duty Call 80MB
Overwatch 135MB
Monster Hunter 30MB
Warframe 115MB
Grand Theft Auto 60MB
Rainbow Six Siege 70MB
Hearthstone 3MB

Oyun sunucunuzun onay işareti veri kullanımınızı etkilemektedir. Oyunu saniyede 128 kare yenileyen oyunu her saniyede 64 kare yenileyen oyundan yaklaşık iki katı kadar veri kullanır.

Oyunun 1 kare yenilemesi oynadığınız oyunun sunucusuna 1 veri yollanır, veririn yollanan miktarı oyunun grafik kalitesine göre belirlenir.

Oyunun ne kadar veri tükettiğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

Android‘de AyarlarUygulamalarOynadığınız Oyun bulun. Oyununuza dair bilgilerin yer aldığı sayfada Mobil Veri Kullanımı bölümünden dilediğiniz tarih aralığını seçip, oynunun ne kadar veri kullandığını görebilirsiniz.

iPhone (iOS) da ise AyarlarHücresel ekranına gidin, sayfayı aşağıya doğru kaydırıp oyunlarınızın en baştan o ana kadar ne kadar veri tükettiklerini kontrol edebilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın