Microsoft Windows 10 ne Zaman Sona Erecek?

Microsoft Windows 10 ne Zaman Sona Erecek?

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11 çıkardıktan sonra, Windows 10‘un son kullanma tarihini açıkladı. İşte o tarih!

Microsoft, Windows 10 desteğinin bitiş tarihini 14 Ekim 2025 olarak belirledi. Bu noktadan sonra, Windows 10 artık Microsoft’tan yeni güvenlik güncellemeleri almayacak ve Windows 10ömrünün sonu” (ticari olarak ölü) olarak kabul edilecektir.

Windows 10 Bilgisayarım da Windows 11 Çalışır mı?

Ancak Microsoft‘un gereksiz yere 7-8 yıllık mükemmel bilgisayar donanımını kenarda bırakacağını ve potansiyel olarak gereksiz bir e-atık sorunu yaratacak.

Bazılarımız aynı bilgisayarı on yıl boyunca kullanırken, birçoğu bundan çok daha kısa sürede yükseltme yapmayı tercih ediyor. Araştırma şirketlerine göre, bir masaüstü bilgisayarın ortalama ömrü , Windows 11 olsun veya olmasın yaklaşık 6 yıl kullanılıyor. Notebooklarda bu süre 5 Yıl olarak değişiyor.

Panik Yapmayın: Windows 10’u Kullanmaya Devam Edebilirsiniz

Microsoft, Windows 10 desteğinin bitiş tarihini 14 Ekim 2025 olarak belirlemesi kullandığınız cihazların o tarihte kapanacak olarak düşünmeyin, Windows 10 yüklü cihazlarınızı bu tarihten sonrada kullana bilirsiniz, ancak güvenlik ve iyileştirme güncellemesi alamayacaksınız, aynı Windows 7 de olduğu gibi.

Windows 11 olsun ya da olmasın, kendinizi en son teknolojiye ayak uydurmak istiyorsanız tüm PC donanımının zamanla değiştirilmesi gerekiyor, ancak mevcut makineler Windows 10 çıkışı sekiz yıldan fazla bir süredir destekliyor, bu da hızla değişen teknoloji çağında oldukça güzel bir durum.

Bu yazım size “Microsoft Windows 10 ne Zaman Sona Erecek?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın