İleti Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telefonunuza gelen gereksiz aramalar veya Mesajları ( Spam aramalar veya Spam Mesaj) ları İleti Yönetim Sistemi (İYS), tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemidir. Alıcılar (vatandaşlar) onay verebildikleri gibi, mevcut onayları için ret haklarını da İYS üzerinde kullanabilirler.

Çoğumuz gereksiz aramalardan veya Mesajlardan sıkılmışızdır, bunu çözmenin ve engellemenin çok basit bir yöntemi var, aramasını istemediğiniz  veya mesaj yollanmasını istemediğiniz şirketleri IYS sistemi sayesinde engelleyebiliyorsunuz.

Engelleme biçimi ister sadece aramaları, ister Mesajları, isterse her ikisini de engelleye bilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemine Giriş ve Kayıt işlemi

Öncelikle İleti Yönetim Sistemi Vatandaş Girişi sistemine ister e-devler ile isterse Telefon numarasıyla kayıt yaparak sisteme giriş yapmamız gerekiyor.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra Telefon numaranızın yanında yazan “izinleri yönet” tuşuna tıklıyoruz.

izinleri yönet” tuşuna tıkladığınızda açılan ekranda bir şekilde izin verdiğiniz kuruluşlar karşınıza gelecektir.

Sizi aramasını veya Mesaj yollamasını istemediğiniz şirketlere tıklayarak izinlerini kapatmamız gerekiyor.

İzin bölümüne giriş yaptığımızda “Mesaj izni” ve “Arama izni” olarak iki farklı seçenek gelecektir, siz hangisi istiyorsanız kapatabilirsiniz. Tercihinizi yaptıktan sonra alt bölümde yer alan “Kaydet” diyerek işlemi sonlandırıyoruz.

İşlemlerinizi ardından aşağıdaki resimdeki gibi “Mesaj izni” ve “Arama İzniRED olarak görünecektir, artık bu şirketler sizi arayamaz veya Mesaj yollayamaz.

Hepsi bu kadar, ancak şunu belirtmeliyim kaldıracağınız izinlere çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kullandığınız bir hizmeti “Banka – Sigorta- Üyelik” gibi şirketleri engellerseniz onlardan gelecek doğrulama Mesajı veya aramaları da engellemiş olursunuz.

Bu yazım size “İleti Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın