DDR6 Nedir ve Ne Zaman Çıkacak DDR6 ve GDDR6 Arasındaki Fark Nedir?

DDR6 Nedir ve Ne Zaman Çıkacak, Çoğu bilgisayar hala DDR4 ve hatta DDR3 bellekle çalışıyor olsa da , DDR6 piyasaya çıkmasına çok az bir zman kaldı. 

DDR6 RAM’in Çıkış Tarihi Var mı?

Dünyanın önde gelen bellek modülü üreticilerinden biri olan Samsung, birkaç yıldır DDR6‘yı geliştirmesinden bahsediyor. Bellek geliştirme yol haritasının bir parçası olarak, Samsung Tech Day 2022’de kapalı kapılar ardında da olsa daha resmi olarak duyurulmuştu.

Mevcut zaman çizelgesi doğruysa, DDR6 2024’de ticari olarak satışa sunulması bekleniyor Bu, DDR4 ve DDR5 belleğin piyasaya sürülmesi arasındaki farkla hemen hemen aynı .

DDR6‘nın DDR5‘ten iki kat daha hızlı olması ve iki kat daha fazla bellek kanalına sahip olması bekleniyor. DDR6, JEDEC modüllerinde yaklaşık 12.800 Mbps veya hız aşırtıldığında 17.000 Mbps aktarım hızlarına ulaşabilecek.

Not: Merak ediyorsanız, JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council), farklı bellek türleri için ortak standartlar öneren ve sürdüren bir endüstri kuruluşudur

DDR6 RAM’in Fiyatı Ne Kadar Olacak?

DDR5, 2021’de daha yaygın olarak kullanılabilir hale geldiğinde, 32 GB için ortalama fiyat 320 dolardı. Fiyat o zamandan beri oldukça fazla dalgalandı, ancak Nisan 2023 itibarıyla aynı miktarda DDR5 RAM‘i 150 dolara kadar geriledi.

Buna dayanarak ve RAM fiyatları düşük kalsa bile, 2024‘da mağazalara geldiğinde 32 GB orta sınıf DDR6 için 300 doların üzerinde ödeme yapmayı beklemelisiniz. Yanıldığımızı parmaklar geçti ve fiyat bunun yarısı.

DDR6 veya GDDR6 Arasındaki Fark Nedir?

GDDR (Çift Grafik Veri Hızı) ve DDR (Çift Veri Hızı) RAM arasındaki temel fark , her türün kullanıldığı yerdir. GDDR, GPU‘ya bellek sağlamak için grafik kartlarında kullanılırken, DDR bir bilgisayarın CPU‘su tarafından kullanılan sistem belleğidir.

GDDR bellek standartları, tıpkı DDR RAM‘de olduğu gibi, daha hızlı yongalar geliştirildikçe periyodik olarak güncellenir. Çeşitli bellek türlerine (GDDR2, GDDR3, GDDR4 vb.) sahip grafik kartları göreceksiniz.

24Gbps‘ye kadar veri hızları sunan GDDR6, 2016 yılında duyurulmuştu ve 2018 yılında ekran kartlarında kullanılmaya başlandı. Samsung, GDDR7‘yi 2024 yılında piyasaya sürmeyi beklediğini açıkladı.

DDR6‘dan farklı olarak GDDR6 standardı, yükseltebileceğiniz veya kendinizden yükseltebileceğiniz bir şey değildir. Ortalama bir PC kullanıcısı bir mağazaya gidip GDDR RAM satın alamaz. Bunun yerine, RAM’i zaten anakarta bağlı olan bir grafik kartı satın alırsınız. GPU‘nuz daha yeni bir GDDR standardını desteklese bile, onu mevcut bir kart için yükseltmek, modülün lehiminin sökülmesini ve yenisinin lehimlenmesini gerektirir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın