Windows 11SE Yayınlandı Windows 11’den Ne Farkı Var?

Windows 11 SE Yayınlandı: Windows 11'den Ne Farkı Var?

Windows SE takma adının Student Edition anlamına geldiği öğrenci odaklı Windows 11 SE‘yi inceleyeceğiz.

İşletim sisteminin Chrome OS‘ye rakip olduğunu ve özel eğitim kanalları aracılığıyla yalnızca okula giden çocuklara sunulacağını söylemeye gerek yok.

Yukarıda belirttiğim gibi, genel kullanıcılar, Windows 11SE‘yi makinelerinde kullanamazlar. Mevcut bir Windows 10 cihazından yükseltme yapamaz, 11 SE‘den farklı bir Windows sürümüne de geçemezsiniz. Kullanıcıları bazı büyük özellikler ve Windows yapısını kullanamadıkları için geçmeleri pek anlamlı değil.

Chrome OS‘ye doğrudan rakip olan Windows 11SE, aynı zamanda bulut öncelikli yapısı nedeniyle öğrencilere sorunsuz bir deneyim sunmak için Microsoft 365 ve diğer çevrimiçi araçlardan yararlandırıyor.

Windows 11SE Okullar ve Öğrenciler için geliştirildiğinden Ucuz ve düşük donanımlı cihazlarda çalışabilir. Intel Celeron, 4GB/8GB RAM ve 64GB/128GB SSD Diskler ile rahatlıkla çalışacak sisteme sahiptir.

Windows 11SE cihazınızda yapabileceklerinizin sınırlı, Eğitim merkezli işletim sistemi, Microsoft Store bulunmuyor, yükleyebileceğiz program sınırlı düzeyde. 

Sevindirici haber IT departmanının yönetebiliyor, iyiki bunu düşünüp koymuşlar 🙂

Microsoft’un amacı “öğrencileri için basit, dikkati dağıtmayan bir ortam isteyen öğretmenlerden ve cihazların yönetilmesinin kolay olmasını ve tüm yıl boyunca iyi performans göstermesini istemektedirler. Bence bu işi başarmışlar, sadece öğretmen ve okulun istediği yazılımlar kurulabiliyor. Hiçbir öğretmen sınıfta Netflix’i izleyen öğrenci istemez 🙂

Desteklediği Win32 uygulama Platformu

  • internet tarayıcıları
  • İçerik filtreleme uygulamaları
  • Test çözme çözümleri
  • Erişilebilirlik uygulamaları
  • Etkili sınıf iletişimi uygulamaları
  • Temel tanılama, yönetim, bağlantı ve desteklenebilirlik uygulamaları
Microsoft Surface Dizüstü Bilgisayar SE

Windows 11SE ile birlikte ucuz öğrenci notebookları üretilmeye başlandı. Microsoft, Dell, HP, Lenovo, Dynabook vb. gibi diğer üreticiler Windows 11SE destekli cihazlarının 350 doların altındaki fiyat aralığının altında üretileceğini belirtti, şuan Windows 11SE ile satışta olan Microsoft Surface SE 249 Dolar fiyatı ile en ucuz Notebook 

Windows 11SE İşletim sisteminin perakende satışı yoktur ve yalnızca eğitim cihazlarında önceden yüklenmiş olarak gelmektedir.

Hepsi bu kadar umarım bu yazım size “Windows 11SE Yayınlandı: Windows 11’den Ne Farkı Var?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın