Microsoft 365 kullanım analizlerini PowerBI ya Nasıl Aktarılır?

Biz sistem yöneticileri için sistem raporları büyük önem taşır, her bir veriye ayrı, ayrı bakmak ise Saatlerimizi alabilir, Microsoft bunu çok güzel bir durumla çözümlemiş Microsoft 365 kullanım analizlerini PowerBI tarafına aktararak her şeyi tekbir yerde hem grafiksel hemde sayısal olarak görebilme imkanı tanıyor.

Not: bu işlemi yapabilmeniz için sistemde Admin rollerinizin olması gerekmektedir.

Öncelikle Microsoft 365 Admin portalına giriş yapıyoruz, sol tarafta yer alan menüde Raporlar kısmında Kullanım bölümüne giriyoruz.

Açılan sayfanın alt sağ tarafında Microsoft 365 kullanım analizi bölümünü göreceksiniz, öncelikle yazıların üstüne tıklayarak “Verileri Power BI için Microsoft 365 kullanım analizinde kullanılabilir yap” demeniz gerekmektedir.

 

Power BI uygulamasına git bölümüne tıklayarak asıl işlem yapacağımız bölüme gidiyoruz. daha önce hiç Power BI ya giriş yapmadıysanız 52 günlük Pro deneme sürümünü başlatarak giriş yapabilirsiniz.

 

Power BI açıldığında en alt tarafta yer alan Veri Al bölümüne tıklıyoruz.

Veri Al bölümünde Hizmetler kısmına tıklıyoruz.

AppSource kısmında arama bölümüne Office 365 Adoption yazarak yükleyeceğimiz uygulamayı buluyoruz.

Office 365 Adoption Preview e tıklayarak karşımıza gelen ekranda Şimdi Edinin bölümüne tıklıyoruz.

Yükleme işlemi bittikten sonra karşımıza Tenant ID kısmı gelecek burada bizden Lisans numaramızı istiyor, lisan numaramız ilk giriş yaptığımız Office365 Admin portalın da Microsoft 365 kullanım analizi bölümünde yazmakta ben üzerini kırmızı ile kapattım.

Buradaki numarayı alarak Tenant ID kısmına yazıyoruz ve Sonraki diyerek devam ediyoruz.

 

Gelecek ekranda Kimlik Doğrulama Yöntemi OAuth2 olarak bırakıyoruz ve Oturum Aç diyerek işlemi tamamlıyoruz.

 

Microsoft 365 kullanım analizleri PowerBI raporlarınız hazır, gizlilik olduğu için verilerimin içeriğini gösteremedim ancak sizlerinde aynı buradaki gibi her hizmetin ayrıntılı bir raporu olacak.

Eğer takıldığınız yerler olursa iletişim kurmaktan çekinmeyin lütfen…

 

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın