Windows 11 ‘de DNS Sunucuları Nasıl Değiştirilir

Windows 11 bilgisayarınız da alternatif DNS sunucuları kullanmak istiyorsanız belki ücretsiz bir DNS hizmetini tercih etmek ısteyebilirsiniz , gizliliği artırmak veya yalnızca ISS’nizin sağladığından daha iyi bir internet deneyimi için windows 11 ayarların’da bunu yapmak oldukça kolaydır.

Öncelikle, klavyenizdeki Windows+i tuşlarına basarak Ayarlar‘ı açın. Ayrıca Başlat düğmesine sağ tıklayıp beliren menüden “Ayarlar” öğesini seçebilirsiniz.

Ayarlar‘da, kenar çubuğundan “Ağ ve İnternet“i seçin.

Ağ ve İnternet ayarlarında, DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz internet bağlantısının adını (“Wi-Fi” veya “Ethernet” gibi) listeden bulun ve tıklayın.

Bu ağ bağlantısının özellikler sayfasında, “Donanım Özellikleri“ni seçin.

Ardından, “DNS Sunucusu Ataması“nı bulun ve yanındaki “Düzenle” düğmesini tıklayın.

Bir “DNS Ayarlarını Düzenle” penceresi açılacaktır. Açılır menüyü kullanarak “Manuel“i seçin. Ardından, değiştirmek istediğiniz IP bağlantısı türüne bağlı olarak IPv4 veya IPv6‘yı açın.

IPv4 veya IPv6 başlıklarının altında, “Tercih Edilen DNS” kutusuna birincil DNS sunucu adresini girin (Google‘ın ücretsiz DNS hizmeti için “8.8.8.8” ve “8.8.4.4” gibi). Bunun altında, “Alternatif DNS” kutusuna ikincil DNS sunucu adresini girin.

Gelişmiş gizlilik ve güvenlik için DNS isteklerinizi şifreleyen HTTPS üzerinden DNS kullanmak istiyorsanız, açılır menüyü kullanarak hem “Tercih Edilen DNS Şifrelemesi” hem de “Alternatif DNS Şifrelemesi”ni “Yalnızca Şifreli (HTTPS üzerinden DNS)” olarak ayarlayın . son adımda girdiğiniz DNS adreslerinin altındaki kutular. Gerekirse bunu IPv4 veya IPv6 için tekrarlayın.

Yeni DNS sunucularınızın şifrelemeyi destekleyip desteklemediğini bilmiyorsanız, DNS şifreleme ayarını “Yalnızca Şifrelenmemiş” olarak bırakabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, “Kaydet“i tıklayın, açılır pencere kapanacaktır.

Wi-Fi veya Ethernet donanım özellikleri sayfasında, az önce girdiğiniz DNS sunucularının, yanlarında şifreleme durumlarıyla birlikte listelendiğini göreceksiniz.

Ayarlar uygulamasını kapatın ve hazırsınız. Bundan sonra, değiştirdiğiniz ağ bağdaştırıcısından geçen tüm internet trafiği yeni DNS sunucularını kullanacaktır. Gerekirse, alternatif bir ağ bağdaştırıcısı (Wi-Fi için DNS adresi ayarladıysanız Ethernet gibi) ile bu adımları tekrarlayabilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın