Windows 10’un En Son Sürümü Nedir?

Windows 10'un En Son Sürümü Nedir?

Windows 10‘un en son sürümü, 27 Mayıs 2020’de yayınlanan Mayıs 2020 Güncelleştirmesi, “2004” sürümüdür. Microsoft, altı ayda bir yeni büyük güncelleştirmeler yayımlar.

Bu büyük güncellemelerin bilgisayarınıza ulaşması biraz zaman alabilir, çünkü Microsoft ve PC üreticileri tamamen kullanıma sunmadan önce kapsamlı testler yaparlar. En son sürüme nelerin dahil edildiğine, hangi sürümü çalıştırdığınızı nasıl bulacağınıza ve daha önce sahip değilseniz, beklemeyi atlayıp en son sürümü nasıl alabileceğinize bir göz atalım.

En Son Sürüm Mayıs 2020 (2004) Güncellemesi

Windows 10‘un en son sürümü  Mayıs 2020 Güncellemesidir . Bu, Windows 10 sürüm 2004‘tür ve 27 Mayıs 2020’de yayınlanmıştır. 2020’nin ilk yarısında yayımlandığı için bu güncelleştirme, geliştirme işlemi sırasında “20H1” olarak adlandırılmıştır.

Windows 10’un Mayıs 2020 Güncellemesi, yeni bir Cortana deneyimi isteğe bağlı Windows güncellemeleri üzerinde daha fazla kontrol, daha hızlı Windows dosya araması, Windows Update için geliştirilmiş bant genişliği kontrolleri ve Windows’u yeniden yüklemek için bir bulut indirme özelliği içerir. Bunlar dahil edilen özelliklerden sadece birkaçı.

Geliştiriciler için, Mayıs 2020 Güncelleştirmesi, Linux için Windows Alt Sisteminin 2.0 sürümünü getiriyor . Artık Linux yazılımı ile maksimum uyumluluk için Microsoft tarafından derlenmiş gerçek bir Linux çekirdeği içermektedir.

En Son Sürüme Sahip Olduğunuz Nasıl Kontrol Edilir

Başlat menüsünü açın ve sonra Ayarlar uygulamasını açmak için dişli çark şeklindeki “Ayarlar” simgesine tıklayın. Windows + I tuşlarına basarak da uygulamayı başlatabilirsiniz.

Ayarlar penceresinde Sistem> Hakkında‘ya gidin ve ardından aşağıya doğru “Windows Özellikleri” bölümüne gidin.

2004” sürüm numarası, Mayıs 2020 Güncelleştirmesi‘ni kullandığınızı gösterir. Bu en son sürüm. Daha düşük bir sürüm numarası görürseniz, daha eski bir sürüm kullanıyorsunuzdur.

Sisteminizde 2004’ten daha yüksek bir sürüm numarası görürseniz, büyük olasılıkla Windows’un kararsız bir Insider Preview sürümünü çalıştırıyorsunuz demektir .

En Son Sürüme Güncelleme

Microsoft güncelleştirmeyi PC’nize sağladığında, kendini otomatik olarak yükler. Ancak Microsoft aynı anda tüm bilgisayarlara yeni Windows güncellemeleri sunmaz. Bunun yerine, Microsoft ve çeşitli PC üreticileri farklı donanım yapılandırmalarıyla ilgili sorunlara neden olup olmadıklarını kontrol ettikten sonra Microsoft zaman içinde yavaş yavaş yüklemelere başlar. Bilgisayarınız güncelleştirmeyi almazsa, Microsoft henüz donanımınız da çalışacağından tamamen emin olmadığı içindir.

Ancak, bunu geçersiz kılabilir ve güncellemeyi yine de yüklemeyi seçebilirsiniz . Sonuçta yükseltmeden sonraki on gün içinde herhangi bir sorun yaşarsanız, mevcut Windows 10 sürümünüze her zaman geri dönebilirsiniz.

Güncellemeyi yine de yüklemek için, şimdi Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update‘e gidip “Güncellemeleri Denetle” düğmesine tıklayabilirsiniz. Windows 10‘un kararlı bir sürümü varsa, Windows Update henüz bilgisayarınıza dağıtılmamış olsa bile indirip yüklemeyi önerebilir. 

Güncellemek için Microsoft’un Windows 10’u İndir sayfasını da ziyaret edebilirsiniz . Güncelleme Yardımcısı aracını indirmek için “Şimdi güncelle” düğmesine tıklayın ve ardından aracı çalıştırın. Güncelleştirme size Windows Update aracılığıyla sunulmasa bile, bilgisayarınızı Windows 10’un en son sürümüne yükseltir. 

Eğer Güncelleme ile ilgili hata alırsanız Windows 10 Update Hataları Nasıl Düzeltilir ? yazımdan destek alabilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın