Windows 10’da Ekran Yenileme Hızı Nasıl Değiştirilir

Windows 10'da Ekran Yenileme Hızı Nasıl Değiştirilir

Ekran yenileme hızı, bir aygıtın ara belleğini yeniden oluşturduğu bir saniye içindeki sayıdır. Bu, monitörünüzün saniyedeki kare aralığını göstereceği anlamına gelir. Hertz frekansı, ekranın yeniden çizildiği ölçüm olarak kullanılır. 1Hz, saniyede 1 resim çekeceğini gösterir.

Daha net bir görünürlük ve gözlerinizi daha az zorlamak istiyorsanız, dizüstü bilgisayarınıza veya bilgisayarınıza bağlı her bir ekran için yenileme hızını yüksek frekansta değiştirebilirsiniz. Monitör ekranı yenileme hızı daha yüksek olduğunda, görüntü daha pürüzsüz ve keskinleşir.

Genel olarak, 60 Hz yenileme hızı, en iyi ekran yenileme hızı olarak kabul edilir. İnsan gözü için bu yenileme hızı optimumdur ve daha keskin ve pürüzsüz bir izleme deneyimi elde etmek istiyorsanız, birçok modern ekran için 144 Hz ve 240 Hz ile daha yüksek ekran yenileme hızları mevcuttur.

Windows 10’da ekran yenileme hızının nasıl değiştirileceğine başlayalım.

Başlat Menüsünden Ayarlar’ı seçin.

Açılan “Windows Ayarları” bölümünden “Sistem” Seçin

Sol menüde bulunan “Monitör” seçeneğine tıklayın ve ardından “Gelişmiş görüntü ayarları” nı seçin.

Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcısı özellikleri” bağlantısını seçin.

Bağdaştırıcı Sekmesindeki” “Tüm Modları Listele” düğmesine tıklayarak yenileme oranını seçebilirsiniz.

Seçilen ekran için istediğiniz ekran yenileme oranına sahip uygun bir ekran modu seçin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Yukarıdaki adımları izleyerek, Windows 10’da ekran yenileme hızını değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza veya dizüstünüze bağladığınız monitör ve grafik kartının bir kombinasyonu bir dizi ekran çözünürlüğü sunar, bunların çoğu ekran yenileme hızını ayarlamaya olanak tanır. Bir ekranın yenileme hızları monitöre, sürücüsüne ve ayrıca ayarlanan ekran çözünürlüğüne bağlı olabilir.

Hepsi bu kadar umarım bu yazım size “Windows 10’da Ekran Yenileme Hızı Nasıl Değiştirilir” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın