Windows 10’da Uygulamalar Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10'da Uygulamalar Nasıl Sıfırlanır?

Diğer uygulamalar gibi, Ayarlar uygulaması da bazen arızalanabilir. Böyle bir durumda, uygulamayı varsayılan ayarlara sıfırlamak yaşadığınız sorunları çözebilir. Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Ayarlar Uygulamasını Ne Zaman Sıfırlamanız Gerekir?

Çok sık kilitleniyorsa veya açılmayı reddediyorsa ya da uygulamadaki bazı işlevler çalışmıyorsa Ayarlar uygulamasını sıfırlamalısınız.

Diğer herhangi bir uygulamayı sıfırlarken olduğu gibi, Ayarlar uygulamasını sıfırladığınızda, çeşitli ayarları kaldırır ve bunları varsayılan değerlerine geri getirir. Bu, özel ayarlarınızdan kaynaklanan hataları ve diğer sorunları düzeltebilir.

Başlat Menüsünü Kullanarak Ayarlar Uygulamasını Sıfırlayın

Ayarları sıfırlamaya başlamak için, Arama çubuğunda “Ayarlar” ı arayın. Sonuçlarda uygulamayı sağ tıklayın ve “Uygulama ayarları” nı seçin.

Ayarlar penceresinde Sıfırla bölümüne gidin ve “Sıfırla” yı tıklayın.

Uygulamanızın verilerinin silineceğini belirten bir uyarı alacaksınız. Devam etmek için bu istemde “Sıfırla” yı tıklayın.

Ayarlar uygulaması şimdi sıfırlandıŞimdi Başlat menüsünden uygulamanızı başlatabilirsiniz.

PowerShell Kullanarak Ayarlar Uygulamasını Sıfırlayın

Ayarlar uygulamasını sıfırlamak için Windows PowerShell‘de bir komut da çalıştırabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için Windows 10 sürüm 20175 veya daha yeni versiyona sahip olmanız gerekir. (Başka bir deyişle, Windows 10 21H2 veya sonraki bir sürümüne ihtiyacınız var.

Desteklenen bir derlemedeyseniz, “Başlat” menüsünü açın, “PowerShell” i arayın ve  “Yönetici Olarak Çalıştır” ı tıklayın.

Kullanıcı Hesabı Denetimi isteminde “Evet” i seçin.

Aşağıdaki komutu kopyalayın ve PowerShell Pencerenize yapıştırın. Komutu çalıştırmak için “Enter” tuşuna basın.

Komut İstemi Kullanarak Ayarlar Uygulamasını Sıfırlayın

Ayarlar uygulamasını sıfırlamak için Komut İstemi’ni de kullanabilirsiniz. Ancak, yukarıdaki PowerShell komutunu çalıştırmanız gereken Windows 10‘un aynı sürümüne ihtiyacınız olacak.

Başlamak için, “Başlat” menünüze erişin, “Komut İstemi” ni arayın ve sağdaki “Yönetici olarak çalıştır” ı tıklayın.

Kullanıcı Hesabı Denetimi isteminde “Evet” i tıklayın.

Aşağıdaki komutu kopyalayın ve Komut İstemi pencerenize yapıştırın. Komutu uygulamak için “Enter” tuşuna basın.

Bu yöntemler sorununuzu çözmezse, tüm Windows 10 PC’nizi sıfırlamak iyi bir fikir olabilir . Bu, tüm ayarlarınızı varsayılan durumlarına getirir ve potansiyel olarak bilgisayardaki birçok sorunu giderir.

Umarım bu yazım size “Windows 10’da Uygulamalar Nasıl Sıfırlanır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın