MacBook Air ile Pro Arasındaki Fark Nedir?

Yani bir MacBook satın almak istiyorsunuz ancak Air‘i mi yoksa Pro‘yu mu seçeceğinizden emin değilsiniz. Kendinize sormanız gereken en önemli soru şudur: Ekstra güce mi ihtiyacınız var yoksa taşınabilirlik sizin için daha mı önemli?

MacBook Pro (Genellikle) Daha Güçlü

Video düzenleme, 3D oluşturma ve veri analizi gibi daha zorlu görevler için daha fazla güce ihtiyacınız varsa MacBook Pro‘yu düşünün . Temel 13 inç MacBook Pro, MacBook Air ile aynı M1 yongalarına sahip olsa da, aynı zamanda aktif bir soğutma çözümüne de sahip; bu da daha uzun süre yük altında kalabileceği anlamına geliyor.

Ancak çok iş parçacıklı uygulamalarda daha iyi çoklu görev ve performans için daha fazla CPU ve GPU çekirdeği istiyorsanız 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri tam size göre. Yükseltilmiş M1 Pro (10 çekirdekli GPU, 16 çekirdekli GPU) ve M1 Max (10 çekirdekli CPU ve 32 çekirdekli GPU) yongalarına sahiptirler ve ödeme sırasında daha da güçlü ekstraları tercih edebilirsiniz.

Bu geliştirilmiş M1 Pro ve M1 Max yongaları, özel video kod çözme ve kodlama motorlarını, bir ProRes kodlama ve kod çözme motorunu, donanım hızlandırmalı H.264 ve HEVC özelliklerini içerir. Daha yüksek bellek bant genişliği (M1 Pro’da 200 GB/sn, M1 Max’te iki katına çıkar), CPU’nun verilere temel M1 modelinden daha kısa sürede erişmesini sağlar.

Depolama ve RAM miktarları, en iyi M1 MacBook Air modellerinde sırasıyla 2 TB ve 16 GB ile sınırlı olacaktır. Paranız varsa, en yüksek özellikli MacBook Pro‘ya 8 TB SSD ve 64 GB RAM alabilirsiniz . 14 inç ve 16 inç modeller ayrıca daha iyi bağlantı için daha fazla Thunderbolt hattına sahiptir.

Ancak bu performansın bir bedeli vardır ve bu da güç tüketimidir. En yüksek özellikli MacBook Pro, 140w gücü tüketen güç adaptörleriyle birlikte gelir; ayrıca 96w ve 67w modelleri de mevcuttur. Karşılaştırıldığında, MacBook Air yalnızca 30w’a kadar güç çekebilir. Dizüstü bilgisayarınıza güç sağlamak için kullanmak istediğiniz USB-PD‘ye (Güç Dağıtımı) sahip bir monitörünüz varsa bunu aklınızda bulundurun.

MacBook Air Daha Küçük ve Daha Taşınabilir

İpucu isminde saklı: MacBook Air, MacBook Pro muadilinden daha hafif ve daha taşınabilir. Aynı zamanda kama şeklindedir, bu da muhtemelen yazma ve genel kullanım açısından Apple’ın ürettiği en rahat dizüstü bilgisayar form faktörü olduğu anlamına gelir.

MacBook Pro, geleneksel dizüstü bilgisayar “yığın” form faktörünü benimser. Bu , 14 inç ve 16 inç modellerde ek Thunderbolt bağlantı noktalarının yanı sıra SD kart yuvası ve HDMI çıkışı için daha fazla alan olduğu anlamına gelir.

 

Ağırlık da bir faktördür; 13 inç MacBook Pro yalnızca 2,8 lb (1,29 kg), 14 inç MacBook Pro ise 3,5 lb (1,6 kg) ve 16 inç model ise 4,7 lb (2,1 kg) ağırlığındadır. Bu ağırlık, MacBook Pro‘nun sağlam ve iri görünmesini sağlar ve bu, beklentilerinize bağlı olarak arzu edilen bir kalite olabilir.

Diğer Birkaç Farklılık

14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri , yaklaşık 1600 nitlik HDR tepe parlaklığıyla şimdiye kadar bir dizüstü bilgisayarı süsleyen en iyi ekranlardan bazılarıyla birlikte geliyor . Dizüstü bilgisayar, standart masaüstü koşullarında yaklaşık 500 nit hızında çalışıyor ve bu, çoğu koşul için fazlasıyla yeterli. Ayrıca mini LED arkadan aydınlatma çözümü sayesinde tam dizi yerel karartma özelliğine sahiptir .

Aynı zamanda Apple‘ın daha bölücü tasarım kararlarından birini de içeriyor: çentik. Ekranın üst ortasında, web kamerasını ve ortam ışığı sensörünü barındırmak için kesilmiş küçük bir dikdörtgen var, ancak bunu doğru yazılım hack’leriyle gizleyebilirsiniz .

Çentiğin içinde, önceki 720p modeline (Apple‘ın MacBook Air‘de kullandığı modelin aynısı) göre iyi bir kalite artışı sağlayan yükseltilmiş 1080p web kamerası bulunmaktadır. Ayrıca Apple‘ın çok sevilen MagSafe güç adaptörünün yeni nesli de bulunuyor; bu adaptör mıknatısla tutturuluyor, böylece güç kablonuza takılıp düşülmesi dizüstü bilgisayarınızın yere düşmesine neden olmuyor.

MagSafe‘i her zaman kullanmak zorunda değilsiniz ve isterseniz USB-C üzerinden şarj edebilirsiniz (MacBook Air normalde bu şekilde şarj olur). MacBook Air‘de bu bağlantı noktalarından yalnızca iki tane bulunurken, 14 inç MacBook Pro‘da en az üç, 16 inç modelde ise dört bağlantı noktasının yanı sıra SDXC okuyucu ve bulamadığınız bir HDMI çıkışı vardır.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın