AMD Ryzen CPU daki Harfler ne Anlama Geliyor

Ryzen CPU ‘nun model adındaki ilk sayı segmentini belirtir; daha yüksek sayılar aynı serideki daha güçlü CPU’ları belirtir. Diğer üç sayı ve son ek, CPU’nun üretimi, performansı ve saat hızları, entegre grafikler ve önbellek boyutu gibi özellikleri hakkında ek bilgi sağlar

Yeni bir merkezi işlem birimi (CPU) satın almak kafa karıştırıcı hale gelebilir. Ancak adlandırma şemaları, eğitimli bir satın alma işlemi yapmak için öğrenmeniz gereken bir şeydir. Neyse ki AMD‘nin adlandırma kuralları oldukça basittir.

Ryzen CPU Adlandırma Kuralları

AMD, 2017’de Ryzen işlemci serisini piyasaya sürdükten sonra adlandırma kurallarını yeniledi. Intel’in serisinden biraz ilham aldılar ve Core i3, i5, i7 ve i9 model adlarına benzer bir şey buldular. Ne demek istediğimi size göstermek için birkaç bölüme ayıralım

Zen

Zen, AMD’nin işlemcinin mikro mimarisini tanımlamak için kullandığı terimdir . Mikro mimari, işlemcinin tasarımıdır ve son kullanıcı olarak üretim süreci dışında bu konuda pek bir şey bilmenize gerek yoktur . Nanometre (nm) cinsinden ölçülen üretim süreci , size işlemcinin transistörlerinin boyutunu söyler .

AMD şu ana kadar dört Zen mikro mimarisinin yanı sıra daha gelişmiş bir üretim süreci kullanan birkaç artı varyantı piyasaya sürdü. İşte en eskiden en yeniye:

Mikro mimari

Imalat süreci

Zen

14nm

Zen+

12nm

Zen 2

7nm

Zen 3

7nm

Zen 3+

6nm

Zen 4

5nm

İlk Sayı/Kelime

Teknik olarak AMD‘nin CPU’larındaki ilk kelime “Ryzen“dir. Ryzen, AMD’nin tüketici CPU’ları alanındaki ana markasıdır ancak aynı zamanda Athlon’a da sahiptirler. Eskiden bir dizi geleneksel Athlon CPU bulunurken, modern Athlon işlemciler hızlandırılmış işlem birimleridir (APU’lar), yani entegre grafiklere de sahiptirler. Yeni Athlon’lar yalnızca OEM’dir, yani onları yalnızca önceden oluşturulmuş bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda bulabilirsiniz.

Bunu aradan çıkaralım, Ryzen’den konuşalım. Bir işlemcideki ilk rakam model adıdır ancak bunu daha çok bir segment olarak düşünebiliriz. Bu segmentler performanstaki ve CPU’nun tasarlandığı ana farklardan biridir. Daha yüksek bir sayı genellikle aynı serideki daha güçlü bir CPU’yu gösterir (bu konuya daha sonra değineceğiz).

Özellikle Ryzen CPU’larda genellikle çekirdek sayısını gösterir . Ryzen 3 işlemcileri geleneksel olarak dört çekirdeğe sahipken Ryzen 5‘in altı çekirdeği vardır. Ancak bu kesin bir şey değil. Örneğin, entegre grafiklere sahip olduğu için ara sıra yalnızca dört çekirdekli bir Ryzen 5 ile karşılaşırsınız.

İşte bu ilk sayının veya kelimenin ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olacak eksiksiz bir tablo:

Segment

Performans seviyesi

Tipik Kullanım Durumları

Ryzen3

Giriş seviyesi

Temel görevler, web’de gezinme, hafif oyunlar

Ryzen 5

Orta seviye

Üretkenlik görevleri, zorlu iş uygulamaları, gündelik oyunlar

Ryzen7

Üst düzey

Meraklılar, içerik oluşturma, akış, üstün oyun

Ryzen 9

Birinci sınıf üst düzey

Meraklılar, içerik oluşturma, akış, üstün oyun

Threadripper

ileri üst düzey

Profesyonel iş istasyonu, oyun

Diğer Dört Sayı

İlkinden sonraki dört rakam ilk başta korkutucu görünebilir, ancak aslında anlaşılması kolaydır. İlk sayı, işlemcinin ne zaman piyasaya sürüldüğünü ve hangi Zen mikro mimarisini kullandığını kabaca söyleyen seriyi veya nesli belirtir.

Seri numarası neredeyse segment kadar önemlidir çünkü yeni nesil bir işlemci öncekinden çok daha güçlüdür. Örneğin, bir Ryzen 5 7000 Serisi CPU, Ryzen 7 5000 Serisi CPU ile eşleşir veya ondan daha iyi performans gösterir.

İkinci sayı aynı seri içindeki performans düzeyini gösterir. Segment numarasına göre değişir ancak aynı segment içindeki bir CPU’nun diğerinden daha güçlü olduğunu gösterir. Ancak bu genellikle saat hızındaki marjinal bir artıştan başka bir şey değildir. Örneğin Ryzen 5 5600, Ryzen 5 5500‘den biraz daha hızlıdır.

Üçüncü ve dördüncü sayılar, çoğunlukla Ryzen 9 ve Threadripper CPU’lar için kullanılan ek model numarası farklılaştırıcılarıdır . Önemli gibi görünmüyorlar ama aslında öyleler. Örneğin Ryzen 9 7900X 12 çekirdeğe sahipken Ryzen 9 7950X 16 çekirdeğe sahiptir ve biraz daha hızlı çalışır.

Harfler

Daha resmi olarak sonekler olarak bilinen bu ekler, ek özellikleri veya daha iyi performansı belirtir. Her birinin anlamı aşağıda açıklanmıştır (bazıları artık yeni modellerde kullanılmamaktadır):

3 boyutlu

V-önbellek (önemli ölçüde geliştirilmiş oyun performansı için)

X

Daha yüksek saat hızları ve güç tüketimi

WX

İş istasyonu

PRO

Kurumsal kullanım ; ek güvenlik ve yönetim özellikleri

F

Entegre grafik yok

G

Entegre grafikler (5000 Serisi ve daha eski)

e

Yeterlik

T

Daha yüksek takviye saat hızı

AF

Zen+ Zen modellerinin yenilenmesi

Son ekler önemli olsa da, belirgin aykırı değer 3D V-önbellektir. Daha büyük önbellek boyutu, CPU’nun daha fazla bilgi depolamasına ve özellikle oyunlarda daha iyi performans göstermesine olanak tanır. Bir CPU’nun adında 3D varsa, oyunlarda muhtemelen kendi ağırlık sınıfının üzerinde performans gösterir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın