Apple TV Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır

Apple TV’nin kurulum süreci oldukça kullanıcı dostudur, ancak kurulum sırasında bazı ipuçları sizler için süreci dahada kolaylaştıracaktır.

Not: Bu yazı 2015 4. nesil Apple TV donanım güncellemesi ve daha sonraki güncellemeler de IOS için geçerlidir.

İlk Kurulum Süreci

ilk sırada cihazı biraz tanıyalım, üzerinde bulunan az sayıda girişlerin neler olduğuna bakalım.

Apple TV kutusunun arkasında dört bağlantı noktası mevcut. Bir adet güç bağlantı noktası, bir adet HDMI bağlantı noktası, bir adet Ethernet bağlantı noktası ve bir adet USB-C bağlantı noktası.

Güç bağlantı noktası, birlikte verilen güç kablosu içindir (göz alıcı fişe sahip gerçekten güzel bir kablodur)

HDMI bağlantı noktası Apple TV’nizi HDTV veya AV alıcınıza bağlantı sağlamak için kullanılır.

USB-C bağlantı noktası Apple TV’nizin bir USB-C kablosu göndermez, zaten bu portu kullanım süresince işinize hiç yaramayacak olmasından sanırım.

10/100 Ethernet Bağlantı noktası Apple TV’nizi ev ağınıza bağlamak için tasarlanmış olan Ethernet bağlantı noktasıdır. Ayrıca kablolu bir medya merkezi cihazına sahipken Apple TV’nin 802.11ac hızında 802.11ac Wi-Fi ( 802.11a / b / g / n uyumluluğuna sahip) 

Uzaktan Kumandayı Eşleştir

İlk kurulum cihazla birlikte verilen Apple TV uzaktan kumandası kullanılarak gerçekleştirilir. Kurulum işleminin ilk adımı, uzaktan kumandayı Apple TV ünitesi ile eşleştirmektir. Bunu yapmak için, koruyucu bandı kaldırınız, henüz yapmadıysanız ve Apple TV’nizin aşağıdaki ekranı görüntülediğini kontrol edin (ilk açılıştan hemen sonra).

Uzaktan kumandanın mat yüzeyi ile üst kısmı, parmağınızın ucunda gezineceğiniz bir izleme panelidir; Yaptığınız seçimleri onaylamak için yukarı, aşağı, doğru kaydırabilir ve ardından yüzeye tıklayabilirsiniz. Uzaktan kumandayı Apple TV’ye bağlamak için şimdi yüzeye hafifce basın.

Bağlantınızı ve Apple kimliğinizi yapılandırma

Sonraki iki adımda dilinizi ve Apple TV’nin bulunduğu ülke veya bölgeyi seçersiniz. Uzaktan kumandayı eşleştirmenin ve dil / ülke seçmenin ilk adımlarından sonra, cihazınızı bir iOS cihazıyla mı kurmak istediğinizi mi yoksa manuel olarak mı ayarlayacağınızı seçmeniz istenir.

Set Up with Device; Eğer bunu seçerseniz diğer IOS cihazınızdan Apple ID ve wifi şifrelerinizi otomatik olarak aktarılmasını sağlarsınız. (Tavsiye edilen)

Set Up Manually;  bu seçenek eğer yeni bir cihaz kurulumu yapacaksanız ve farklı bir Apple ID oluşturacaksanız seçilmelidir

Set Up with Device;” ı seçtiğinizde, yukarıda gördüğünüz talimatları izlemeniz yeterlidir: iOS cihazınızın kilidini açın, henüz açık değilse Bluetooth’u etkinleştirin ve cihazı Apple’ınızın yakınına tutun.

İlk olarak, yukarıda görüldüğü gibi Apple TV’nizi kurmak isteyip istemediğiniz sorulacak, ardından iCloud parolanızı girmeniz istenecek ve son olarak Apple TV’nizden tanılama verileri göndermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu işlem gerçekleşirken, Apple TV’niz değişiklikleri yansıtacaktır (Wi-Fi ağınıza bağlandığınızı, Apple kimliğinizi ve parolanızı girmeniz gerektiğini vb.)

Son Seçimler

Apple TV niz Ağa ve İCloud sistemine bağladınız bundan sonraki birkaç işlemden sonra kurulum tamamlanacaktır.

İlk seçenek, Konum Servislerini açıp açmayacağınızdır. Devre dışı bırakmak için bir nedeniniz yoksa, bunu etkinleştirmenizi öneririz. Hava durumu uygulamaları, ekran koruyucular ve benzerlerinin coğrafi olarak nerede olduğunuzu bilmesi yararlıdır. Sola veya sağa kaydırmak için parmağınızı kullanın ve seçiminizi tıklayarak yapın.

Ardından Siri’yi açmanız veya kapatmanız istenir. “Hey, Siri” özelliği ile her zaman açık olan Amazon Echo veya iOS cihazlarının aksine, Apple TV, taleplerinize yanıt vermek için oturma odanızı aktif olarak dinlemezTıpkı Amazon Fire TV’de bulunan ses kontrolü gibi, Siri sadece uzaktan kumandadaki düğmeye basar ve söz konusu uzaktan kumandada bulunan mikrofona konuşursanız kullanılabilir.

Bir sonraki “Dünyayı Gör” seçiminde, güzel Ariel ekran koruyucusunu etkinleştirmeniz veya devre dışı bırakmanız istenir. internet Kotanız sizin için bir endişe değilse, gerçekten çok etkileyici etkinleştirmenizi öneririm. Eğer İnternet Kotanız sizin için endişeyse, Apple’ın HD video tabanlı ekran koruyucuların ayda yaklaşık 600MB lık bir veri kullanımı alacağını bilmenizi isterim “Şimdi Değil” i seçmek isteyebilirsiniz.

Son olarak, teşhis ve kullanım verilerini etkinleştirmeniz, App Analytics programına katılmanız istenir (bu, uygulamalarını nasıl kullandığınızı görmek ve kilitlenme verilerini incelemek için kullandığınız uygulamaların geliştiricilerine izin vermeniz istenir.)

Son seçim yapıldıktan sonra, doğrudan Apple TV’nin ana ekranına döküleceksiniz.

Apple TV’nizde Gezinme

Artık ilk kurulumu tamamladığımıza göre, Apple TV uzaktan kumandasına daha yakından bakalım.

Dual Microphones for Siri; Yukarıda belirttiğimim gibi Apple TV de Siri sizi her an dinlemez, Siri ile iletişime geçebileceğiniz bölüm.

Glass Touch Surface; Burayı bir telefon ekranı gibi düşünün uygulamalar arası geçiş, seçim, ve kaydırma, büyütme gibi işlemleri bu bölümden yapacaksınız.

Home; Uygulama içindeyken ana ekrana döneceğiniz ve çok sık kullanacağınız bir yer.

Menü; Ayarların ve yapılandırmaların olduğu sayfaya ulaşmak için kullanacağınız tuş.

Siri; Siri uygulamasını başlatıp komut vermenize yarar.

Play/Pause; Film, Müzik vb. gibi uygulamalarda hareket ettirmek veya durdurmak için kullanılır.

Volume Up / Down; Ses açıp kapatmak için kullanılır.

Uzaktan kumandada son bir not: Apple TV’nin önceki sürümlerinden farklı olarak, uzaktan kumandanın biraz CR2032 (madeni para gibi olan) pili kullandığını yeni Apple TV’nin uzaktankumandanın şarj edilebilir bir bataryası olduğunu belirtti. Uzaktan kumandanın en alt kısmında bir Lightning girişi bulacaksınız (bu yüzden Apple TV bir Lightning kablosuyla birlikte geliyor). Uzaktan kumandanın gerçek dünya koşullarında ne kadar süre kullanılacağı konusunda pek fazla veri yok ama Apple’ın şarj başına 3 aya kadar dayandığı açıkladı.

Son olarak, eğer Apple TV’nizi fabrika ayarlarına sıfırlamak veya sıfırdan kurmak istiyorsanız, bunu Apple TV’nizi güncellemek, yeniden başlatmak veya tamamen sıfırlamak için seçenekleri bulabileceğiniz “Sistem” menüsünde yapabilirsiniz.

Şu ana kadar yapılması gereken her şeyi yaptık, artık sıra kumanda üzerinde Home tuşuna basıp eğlenceye başlayabilirsiniz.

 

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın