Intel Core i3, i5, i7 ve X İşlemciler Arasındaki Fark Nedir?

Intel Core i3, i5, i7 ve X İşlemciler Arasındaki Fark Nedir?

AMD girişimlerde bulunurken, Intel bilgisayar işlemcilerinde konusunda bir numaralı seçimdir. Çekirdek işlemciler bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar için harika işlemcilerdir, ancak Core i3, i5, i7, i9 ve X arasındaki fark nedir?

Çekirdek İşlemci Nedir?

Intel Core işlemciler ilk olarak 2006’nın ortalarında masaüstüne geldi ve daha önce Intel’in ileri teknoloji işlemcilerinden oluşan Pentium ların yerini aldı.

işlemcilerdeki “i” harfi, belirli bir nesilde işlemcileri farklılaştırmaya yardımcı olan  “üst düzey” kategorilerdir. Belirli bir Core “i” adı, işlemcinin belirli sayıda çekirdeğe sahip olduğu anlamına gelmez ve işlemcinin talimatları daha hızlı işlemesini sağlayan Hyper-Threading gibi özellikleri de garanti etmez .

Özellikleri nesiller arasında değişebilir. Teknoloji ilerledikçe, daha yüksek performanslı, düşük güçlü parçalar oluşturmak daha ucuz hale geliyor. 

Intel Core işlemciler

Benzer CPU’lardaki genel performans da nesiller arasında değişmektedir. CPU’ların bilgiyi işleme şeklindeki düşük seviye iyileştirmeleri, genellikle önceki CPU ailesinden daha düşük saat hızlarında daha iyi performans ile çalışmasına neden olur.

Bu nedenle, Core i3, Core i5 ve Core i7 arasındaki farklar, kendi neslinde en önemlisidir. Örneğin, yedinci nesil “Kaby Lake” Core i7 ve üçüncü nesil “Ivy Bridge” Core i7 nin benzer çekirdek sayılarıyla benzer hızlarda çalışabilir. Bu genellikle yeni bir parçada daha iyi performans göstereceğinden, anlamsız olsa da, örnek olarak UserBenchmark’taki karşılaştırmaya bakabilirsiniz .

Core i3: Düşük

Intel Core i3 işlemciler, her  “i” nesli için Core serisinin başladığı yerdir. Genel olarak, Core i3 işlemciler, yüksek dereceli işlemcilerden daha düşük çekirdek sayımına sahiptir. Bu, Core i3’ün çift çekirdekli işlemcilerle başladığı, ancak son nesiller için bu çekirdek sayısının masaüstünde dörde çıktığı anlamına geliyordu.

Bu daha önceki çift çekirdekli Core i3’lerde Hyper-Threading olarak da bilinen dört çekirdeğe sahip olma eğilimindeydi. Intel, son Core i3 nesillerindeki iş parçacığı sayısını iki katına çıkarmamayı seçti; bunun yerine, dört çekirdekli ve dört iş parçacığı olan CPU’lar geliştirdi.

Core i3 işlemciler aynı zamanda daha düşük önbellek boyutlarına (yerleşik bellek) sahiptir. Diğer Core işlemcilerden daha az RAM kullanıyorlar ve değişken saat hızlarına sahipler. Bu yazıda, dokuzuncu nesil Core i3 masaüstü işlemcileri 4.6 GHz’lik en yüksek saat hızına sahip; Ancak, bu sadece üst seviye Core i3-9350K  işlemcisi, için geçerli.

Core i5: Düşük Orta Sınıf

Core i3’ten bir adım öne çıkan Core i5 PC oyuncuları için güçlü  işlemciler aradığı cpu dur. Bir i5 tipik olarak Hyper-Threading’den yoksundur, ancak Core i3’ten daha fazla çekirdeğe (şu anda dört yerine altı) sahiptir. İ5 parçaları ayrıca genellikle daha yüksek saat hızlarına, daha büyük önbelleklere ve daha fazla belleği kaldırabilir. Entegre grafikler de biraz daha iyi sonuçlar alınır.

Yeni nesil Core i5 Hyper-Threading Dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı, ancak şuan için masaüstü PC lerde mevcut değil.

Core i7: Zirvede Geri Adım Atıldı

2017 itibariyle, Core i7 işlemciler masaüstlerinde Hyper-Threading kullanıyorlardı, ancak daha yeni nesillerde kullanılmıyor. Bu işlemciler i5’lerden daha yüksek çekirdek sayılarına (dokuzuncu kuşakta sekize kadar çıktı), daha büyük önbellek ve grafik performansında bir artışa sahiptir, ancak Core i5’lerle aynı bellek kapasitesine sahiptir.

Core i9: Yeni Liderler

Core i9, Intel Core paketinin en üst düzey işlemci ailesinden. Oyun oynamak için en çok tercih edilen Core i9-9900K gibi birçok performans gösteren işlemci bulduğunuz yer burasıdır.

Mevcut dokuzuncu nesil işlemcilerdeki Core i9 seviyesinde, sekiz çekirdek, 16 threads, Core i5 işlemcilerden daha büyük bir önbellek, daha yüksek saat hızları (yükseltme için 5 GHz’e kadar) ve grafik performansı sergiliyor. Bununla birlikte, Core i9 işlemciler hala Core i5 ile aynı maksimum bellek kapasitesine sahiptir. 🙂

Core X: Ultimate

Intel ayrıca meraklıları, oyuncuları, içerik oluşturucularını veya bu performans seviyesine ihtiyaç duyan herkesi ileri teknoloji masaüstü (HEDT) işlemcilere sahiptir.

Ekim 2019’da Intel 10 ila 18 çekirdek arasında değişen Core X işlemcilerini açıkladı (Core i9’lar sekize çıkarıldı). Her ne kadar Core i9 işlemcilerden daha yüksek olmasa da, Hyper-Threading ve yüksek kapasite saatleri içerir. Ayrıca daha fazla sayıda PCIex slotu var ve daha fazla RAM kaldırabiliyorlar ve diğer Çekirdek parçalardan çok daha yüksek bir TDP’ye sahipler .

Hangisini Satın Almalısınız?

 

Çekirdek sayısı arttıkça, daha yüksek çekirdek sayımları, daha yüksek saat hızları, daha fazla önbellek ve daha fazla RAM kullanma yeteneği gibi işlemcilerin yetenekleri de artar. Core X’te ayrıca genellikle daha fazla PCIe slotu elde edersiniz.

Bir oyun tutkunuysanız, Core i7 ve üstünü düşünün. Kesinlikle yeni nesil Core i5 ile oyun oynayabilirsiniz, ancak Core i7 ve üstü ile geleceğe yönelik daha fazla performans elde edeceksiniz. İçerik ve grafik yaratıcıları Core i7 ve Core i9 işlemcilere bakmalıdır.

Web tarama, elektronik tablolar ve kelime işlemcisi gibi gündelik görevler için bir Core i3 işinizi halledecektir.

Alışveriş yaparken akılda tutulması gereken bir şey olsa da, tüm Intel Core CPU’ları entegre grafiklere sahip değildir. Bu işlemcilerin son numaraları “F” ile biter Core i3-9350KF, i5-9600KF ve i9-9900KF gibidir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

2 thoughts on “Intel Core i3, i5, i7 ve X İşlemciler Arasındaki Fark Nedir?”

 1. bende i5 4460 var i3 9100f almayı düşünüyorum sizce mantıklı bi seçim mi? Karşılaştırdığım zaman benim şuan ki işlemcimden çok daha iyi gördüm. Sizce ne kadar idare eder beni? (Ekran kartım: GTX 1050TI)

  1. Merhaba,
   işlemci kıyaslamasın da i3 9100f açık ara önde gidiyor, mantıklı seçim, ancak günümüz koşullarında sizi ne kadar idare eder konusuna bir cevap veremem, her geçen gün programlar daha fazla işlemci güçüne ve çekirdek sayısına ihtiyaç duyuyor.

   aşağıdaki linke bakarsan senin ekran kartları ile oyun değerlendirmesi yapılmış, i3 9100f cpu hızını daha verimli kullandığını göreceksin.
   https://www.youtube.com/watch?v=NOYcozeujGA

Bir Cevap Yazın