Yeni Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Seçeceksiniz?

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldığınızda, eğlenceli ama garip stresli bir deneyim yaşanacaktır. Yanlış olanı seçerseniz, bir süre bunla iadre edeceksiniz ama sonra yavaşlıktan sıkılacaksınız. Kimse yavaş ve güvenilmez bir dizüstü bilgisayardan almak istemez.

Size uygun bir dizüstü bilgisayar edinmek için bir servet harcamak zorunda değilsiniz. Sadece neye bakacağınızı bilmek zorundasınız, böylece ihtiyaçlarınızı karşılayacak mükemmel dizüstü bilgisayarı bulabilirsiniz.

Bir Dizüstü Bilgisayarda Nelere Bakmalı?

Yeni bir dizüstü bilgisayar ararken aklınızda bulundurmanız gereken bir çok şey var. İlk önce bir dizüstü bilgisayarın farklı yönlerine bakalım. 

 • İşletim sistemi: Windows dizüstü bilgisayarlar çok yönlü makinelerdir ve herhangi bir fiyat aralığında bulunurlar. MacBook’lar  macOS kullanıyor ve Apple hayranları ve profesyonelleri için birinci sınıf makinelerdir. Chromebook’lar  Chrome OS’yi çalıştırır ve eğlence veya tarayıcı tabanlı çalışmalar için daha uygundur.
 • Boyut ve taşınabilirlik: Küçük dizüstü bilgisayarlar açıkçası daha büyük olanlardan daha taşınabilir. Ancak süper ince ve güçlü dizüstü bilgisayarlar pahalı olabilir. Taşınabilirlik ve güç arasında bir denge kurmaya çalışın ve bazı  ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlara veya Yüzey tabletlerine bakabilirsiniz .
 • Dahili özellikler: Sabit disk yerine en az 8 GB RAM, bir i5 CPU (veya daha üstü) ve bir SSD (daha hızlı) dizüstü bilgisayarlarını öneriyorum. Bir Chromebook istiyorsanız, en az 4 GB RAM’e sahip olun . Chromebook’lar Intel işlemcileriyle de en iyi şekilde çalışır, ancak daha hafif işler için bir ARM işlemcisi iyidir (web sayfalarında gezinme gibi).
 • Ekran kalitesi: 4K ve OLED monitörler güzel, ancak pahalılar ve 1080p ekranlar gayet iyi çözünürlüğe sahipler. Her iki durumda da, ekranınızın yaklaşık 250 bit olduğundan ve 60 Hz yenileme hızına sahip olduğundan emin olun.
 • Bağlantı Noktaları ve sürücüler: Dizüstü bilgisayarınızın en az bir adet USB-C bağlantı noktası olmasını öneririm. USB-A bağlantı noktaları, SD kart yuvaları, HDMI bağlantı noktaları ve DVD sürücüleri kişisel tercih meselesidir (DVD ve CD ler artık pek kullanılmadığı için olmayabilir). 
 • Pil ömrü : Kötü pil ömrüne sahip dizüstü bilgisayarlardan kaçının. En az dört saat hizmet veren birini almanızı öneririm.

Windows, macOS veya Chrome OS?

windows_macos

Muhtemelen bildiğiniz gibi, bir işletim sistemi (OS) bilgisayarınızı yöneten birincil yazılımdır. Her birinin yararları ve kısıtlamaları vardır, ancak tüm işletim sistemleri sizin için en iyi şekilde çalışmayacaktır.

Her işletim sisteminin avantajlarına ve dezavantajlarına ve neden birbirini tercih edebileceğinizi görelim:

 • Windows : Özellikle oyuncular veya profesyoneller için uygun olan Windows, günlük işler, ev ödevleri, videolar izlemek veya web’de gezinmek için en ideal işletim sistemidir. Ancak,Windows kötü amaçlı yazılımlara karşı fazla savunması olmadığından mükemmel bir antivirüs programına da ihtiyacınız olacaktır.
 • macOS :  Bu temiz ve dayanıklı sorunsuz işletim sistemi, sanatçılar, programcılar ve profesyoneller için idealdir. Zaten bir iPhone veya iPad’iniz varsa, özellikle iyi bir seçimdir. Unutmayın, Mac’ler oyun oynamak için uygun değildir ve yeni bir MacBook yaklaşık 3000 $ tutarındadır. MacBook’u düşünüyorsanız, Apple’ın kullanışlı MacBook karşılaştırma sayfasına kesinlikle bakın derim.
 • Chrome OS : Video izlemek, internette gezinmek veya web tabanlı okul çalışması yapmak için mükemmel olan hafif bir işletim sistemi. Ancak, çoğu profesyonel yazılımla çalışmaz. Chrome, Windows ile karşılaştırıldığında, ucuz (yaklaşık 150 $ veya daha az) bilgisayarda son derece iyi çalışır ve 850 $ + aralığında dizüstü bilgisayarlarda süper sonic 🙂 hıza sahiptir.

Artık hangi işletim sistemi istediğinizi bildiğinize göre, fiziksel form ve taşınabilirlik hakkında düşünmenin zamanı geldi.

Fiziksel Donanım ve Taşınabilirlik

Taşınabilirlik ve fiyat el ele gider. Ultra ince ve ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlar, özellikle yüksek hızlı CPU’lara ve şık ekranlara sahiplerse, çok pahalıya mal olurlar. Bu yüzden, özelliklere bakmadan önce, dizüstü bilgisayarınızın nasıl görünmesini istediğinize karar verin.

Bir MacBook istiyorsanız, hepsi inanılmaz derecede ince olduğundan bu bölümü atlamaktan çekinmeyin. Aynı şekilde, dizüstü bilgisayarınızın boyutuna veya ağırlığına aldırış etmiyorsanız, özelliklere ve kaliteye geçebilirsiniz. Kararsızsanız, dizüstü bilgisayar boyutuyla ilgili göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Kalın:  Bu dizüstü bilgisayarlar, güçlü bir donanıma sahip olsalar bile nispeten ucuz olma eğilimindedir. Ayrıca genellikle birden fazla bağlantı noktasına (USB, ethernet vb.), Güvenilir klavyelere ve dayanıklı plastik kasaya sahiptir.
 • Ultra İnce:  Harika görünüyorlar ve süper hafif taşınabilir bilgisayarlardır, ancak bu dizüstü bilgisayarlar genellikle daha pahalı. Bazı insanlar daha ince dizüstü bilgisayarların klavyelerinin kötü olduğunu düşünüyor. Sınırlı boyutlarından ötürü, genellikle sadece birkaç USB portu vardır. Ayrıca, yoğun görevler gerçekleştirirken bazen aşırı ısınabilirler. 
 • Küçük ekranlar: Bazı insanlar yalnızca 10- veya 11 inç ekranlı Bilgisayar ister. Bu küçük dizüstü bilgisayarlar Chrome OS ile iyi çalışır ancak bu küçük ekranlı Windows dizüstü bilgisayarlar için  zayıf kalırlar.
 • İkisi bir arada : Bunlar kullanışlı olsa da, ucuz modellerden kaçınmanızı öneririm. Yine, ince dizüstü bilgisayarlar daha kalın modellerden daha pahalıdır. Bu, ucuz ikisi bir arada ürünlerin genellikle güvenilmez parçalarla dolu olduğu anlamına gelir. 400 dolardan daha ucuz Windows modellerinden ve 200 doların altındaki Chromebook’lardan kaçının.

Unutmayın, muhteşem özelliklere sahip ultra-ince ve 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarların maliyeti oldukça yüksektir. Paranızın karşılığını daha fazla almak istiyorsanız, daha kalın, daha ağır dizüstü bilgisayarlar göz atın.

Donanım Özellikleri

donanim

Bir dizüstü bilgisayarın hızı ve performansı özelliklerine bağlıdır. Eğer düşük özelliklere sahip daha ucuz bir dizüstü bilgisayar almak için daha cazip olsa da, önümüzdeki birkaç yıl boyunca sizi memnun edecek iyi çalışacak bir şey aramanızı öneririm. Sadece biraz daha fazla para vererek, önümüzdeki 3-4 yıl boyunca hızlı ve rahat kullanım sağlayacak bir Bilgisayar almış olursunuz.

MacBook hayranları için işler çok kolay. Piyasada sadece bir kaç farklı MacBook vardır ve özelliklerini karşılaştırmak çok kolaydır .

Bununla birlikte, Windows veya Chrome OS’yi tercih eden kişilerin biraz daha çaba göstermesi gerekir. Yardımcı olmak için doğru dizüstü bilgisayarı seçmenize yardımcı olacak bilgisayar özellikleri listesini derledim:

 • CPU (işlemci): Dizüstü bilgisayarınızın hızından (veya yavaşlığından) kısmen sorumludur. Windows ve macOS makinelerinde Intel i5 CPU veya AMD Ryzen 5 CPU düzgün çalışmalıdır. Ekstra güç istiyorsanız, bir Intel i7 veya AMD Ryzen 7 CPU alabilirsiniz. Chrome OS’ye sahip bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, bir ARM işlemci günlük görevlerin çoğu için iyidir, ancak bir Intel işlemci daha hızlı olacaktır.
 • GPU: Dizüstü bilgisayarların çoğunda, yerleşik  oyunlar, 3B görüntü oluşturma veya çoklu monitör ayarları dışında her şey için uygun olan yerleşik grafik işlemciler bulunur . Bunlardan herhangi birini yapmayı planlıyorsanız, 3 veya 4 GB GPU’lu bir dizüstü bilgisayarı araştırın. Bir Chromebook almayı planlıyorsanız, bu konuda endişelenmenize gerek yoktur.
 • RAM (bellek):  Dizüstü bilgisayarınızın farklı görevleri yerine getirmesini sağlayan şey budur. En az 8 GB RAM’e sahip bir Windows dizüstü bilgisayar veya MacBook veya en az 4 GB’lik bir Chromebook öneririm. Bir sürü uygulama çalıştırmayı planlıyorsanız, ilave 4 ila 8 GB RAM olan bir cihaz araştırın.
 • Depolama: SSD’li bir dizüstü bilgisayar satın alın. Bir sürü veri saklamanız gerekiyorsa harici HDD alabilirsiniz. Ancak bilgisayarınız bir SSD ile daha hızlı açılması ve uygulamalarınızı daha iyi kullanmanıza olanak sağlar.
 • Pil ömrü:  En az dört saatlik gerçek bir pil ömrüne sahip değilse, dizüstü bilgisayar satın almanın bir anlamı yoktur. Üreticiler, batarya ömrü özellikleri hakkında en iyi senaryoyu anlatır, bu nedenle gerçekte ne olduğu hakkında bir fikir edinmek için youtube da bazı incelemelere bakın. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Google’da “pil ömrü” terimi ile ilgilendiğiniz modelin adını da arayabilirsiniz.

şimdi, zor kısmı bitirdik. Hangi işletim sistemi istediğinizi biliyorsunuz, bir liste oluşturdunuz ve özelliklerinizi sıraya koydunuz. Şimdi ekranları ve portları düşünelim.

4K veya OLED Ekran mı?

Dizüstü bilgisayarınızın ekranına bakarak çok fazla zaman harcayacaksınız, ekran özelliği ve kalitesi çok önem taşıyor.

Yine de bir TV ekranı ile aynı değillerdir. Eğer bir grafiker  değilseniz, temel 1080p bir LCD ekranın sizin için iyi olması gerekir. Son teknoloji değil, ama ucuz iyi görünür ve iyi çalışıyor.

Dizüstü bilgisayarınızın ekranına geldiğimizde göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin bir listesi:

 • Parlaklık: Genel olarak, 250 ila 300 bit ekran idealdir. 300’den fazla bit içeren ekranlar bazen çok küçük ve buğulu  görünüyor.
 • Yenileme (çerçeve) oranı: Dizüstü bilgisayarların çoğu 60 Hz yenileme hızına sahiplerdir  ve çoğu insan için idealdir. Ancak bir oyuncuysanız, 120 Hz’lik ekran oyunlarınızın daha sürükleyici ve anında hissetmesini sağlayabilir. Oyuncular ayrıca, G-Sync veya Freesync teknolojisine sahip dizüstü bilgisayarlarını aramalıdır.
 • Çözünürlük: Yine, temel bir 1080p LCD ekran yeterlidir.  Eğer Grafikerseniz ve kullandığınız programlar ağır ise 4K ekran sizler için iyi bir seçim olacaktır. Bununla birlikte, 4K ekranlar pahalıdır ve üreticiler maliyetleri düşürmek için yenileme oranlarını düşürmektedirler, 4K dizüstü bilgisayar ekranı istiyorsanız, bunun da 60 Hz olduğundan emin olun.
 • OLED: Bu ekran türü arka ışık kullanmaz. Bunun yerine, ayrı ayrı bir ton LED’i kontrol eder, bu da yüksek kontrastlı, süper net bir görüntüye yol açar. Oyuncular bu ekranları pek sevmez, çünkü görüntüler 120 Hz yenileme hızında bulanık görünür. Yine de herkes için harika görünür LCD ekranlardan daha pahalılar.
 • Dokunmatik ekran:  Bu ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlarda çok kullanışlıdır. Ancak, beğenmez veya ihtiyacınız yoksa , dokunmatik ekran işlevselliğini kapatabilirsiniz .

Şimdi hepiniz yeni dizüstü bilgisayarınızı satın almaya hazırsınız.

İnternet üzerinden Satın almadan önce şahsen bir dizüstü bilgisayarı kontrol etmenizi öneririm. Bu, ekranı görmenize, klavye tuşunu hissetmenize ve size uygun olup olmadığına emin olmanızı sağlar. 

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın