Office 365 Auto Expanding Archive Nedir? Aktif Nasıl Yapılır?

Office 365 Auto Expanding Archive Nedir?

Office 365 hizmetlerinden Exchange Online ile kullanıcılar büyük boyutlu mail kutularına sahip olmanın yanı sıra arşiv posta kutuları ile de ek depolama alanlarına sahip olurlar. Bir kullanıcının arşiv posta kutusunu etkinleştirildikten sonra, 100 GB’a kadar ek depolama alanı kullanılabilir. Arşiv posta kutularının boyutları Office 365 planlarına göre farklılık gösterebilir. Exchange Online özelliklerinin sahip olduğu limit bilgileri ile ilgili detaylı bilgiye ilgili linkten görebilirsiniz.

Office 365’deki sınırsız arşivleme özelliği (otomatik genişleyen arşivleme) ile birlikte kullanıcıların arşiv posta kutularına sınırsız bir miktarda saklama alanı sunmaktadır.Arşiv posta kutusundaki depolama kotasının sınırına erişildiğinde, Office 365 otomatik olarak arşivin boyutunu arttırır; Böylece kullanıcıların posta kutuları dolmadan, otomatik bir şekilde arttırım yapılır.

Arşiv posta kutusu özelliğinin aktif edilmesi ile kullanıcıların arşiv posta kutuları 100 GB olarak oluşur. Auto-expanding archiving aktif edildiğinde Office 365 aralıklarla arşiv posta kutusunun boyutunu kontrol eder. Arşiv posta kutusu depolama alanın 90 GB sınırına ulaştığında Office 365 otomatik olarak ek depolama alanı sunar.

Auto-expanding archiving için Outlook gereksinimleri

Auto-expanding archiving aktif edilen bir kullanıcıda saklanan iletilere erişmek için kullanıcıların aşağıdaki Outlook sürümlerinden birini kullanması gerekir:

Windows için Outlook 2016

Web’de Outlook

Mac için Outlook 2016

Otomatik genişletme arşivlemesi ayrıca paylaşılan posta kutularını da destekler. Paylaşılan bir posta kutusunun arşivini etkinleştirmek için, Exchange Online Arşiv 2 lisansına sahip bir Exchange Online Plan 2 lisansı veya Exchange Online Plan 1 lisansı gereklidir

Auto-Expanding Online Archive özelliği

Tüm firma içinde Auto-Expanding Online Archive özelliğini etkinleştirmek için;

  1. Exchange Online PowerShell’e bağlanma
  2. Set-OrganizationConfig -AutoExpandingArchive

Belirli kullanıcılar için Auto-Expanding Online Archive özelliğini etkinleştirmek için;

  1. Exchange Online PowerShell’e bağlanma
  2. Enable-Mailbox <user mailbox> -AutoExpandingArchive

Not: Auto-expanding archiving Etkinleştirildikten sonra, ek depolama alanının hazırlanması 30 güne kadar sürebilir. Otomatik olarak genişleyen arşivlemeyi açtıktan sonra tekrar kapatılamaz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın