Windows’ta Sürücüyü Geri Alma Nasıl Yapılır?

Windows'ta Sürücüyü Geri Alma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdaki bir sürücüyü güncellemek her zaman iyi sonuç vermez. Bazen, güncellediğiniz sürücü eski sürüm kadar iyi çalışmazlar. Neyse ki, Windows 10’da önceki bir sürücüye geri dönmeyi kolaylaştırıyor.

Genellikle, güncellenmiş sürümler yeni özellikler ortaya çıkarır veya hataları giderir, ancak bazen kendi başlarına yeni sorunlar getirir. Bu problemler düşük performanstan tuhaf davranışlara ve sistem çökmesine neden olan hatalara kadar değişebilir.

Genel olarak, belirli bir sorunla karşılaşmazsanız veya güncelleme düzeltmelerini veya içeriğini bildiğiniz belirli özelliklere ihtiyaç duymazsanız, sürücüleri güncellemenizi önermeyiz. Başka bir deyişle, kırılmayan şeyi düzeltmeyin. Yine de, bazen yeni sürücüler yüklemek istersiniz. İşte bu güncelleme işe yaramazsa nasıl kurtarılacağını konu alan yazımıza başlayalım.

Eski Sürücüye Nasıl Geri Dönülür?

Bir sürücüyü geri aldığınızda, Windows geçerli sürücüyü kaldırır ve önceki sürümü yeniden yükler. Windows’un yalnızca bu sürüm için sürücülerin önceki sürümlerini koruduğunu unutmayın; 

Not: Bir sürücüyü geri almak için yönetici haklarına sahip bir hesap ile oturum açmanız gerekir. Ayrıca, bu özellik yazıcı sürücülerinde mevcut değildir.

Windows + X tuşlarına basın ve ardından menüdeki “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini tıklatarak Aygıt Yöneticisi’ni açın.

Aygıt Yöneticisi penceresinde, sorun çıkaran aygıtı bulun ( kategoriyi genişletmeniz gerekebilir) aygıtı sağ tıklayın ve ardından “Özellikler” i tıklayın.

Pencerenin üstündeki Sürücü sekmesini ve ardından “Sürücüyü Geri Al” düğmesini tıklayın.

Windows bu işlem sonrasında bir uyarı ekranı çıkarır ve size neden önceki bir sürücüye geri döndüğünüzü sorar. Bir yanıtı seçin ve ardından “Evet” i tıklayın. İhtiyacı hissederseniz, pencerenin altında bulunan Daha Fazla Bilgi Ver alanında ayrıntılı bir yanıt bırakabilirsiniz.

Windows daha sonra sürücünüzü, sürücünün boyutuna bağlı olarak 5-10 dakika kadar sürebilen önceki sürüme otomatik olarak geri yükler. Ekran kartı sürücüleri çok daha büyük ve geri almak daha uzun sürüyor. Bilgisayarınız yeniden başlattığınızda, donanımın bir önceki sürücü güncellemesi çalışır.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın