Windows 10’da Yeni Kullanıcı Hesabı Oluşturma

Windows 10’da Yeni Kullanıcı Hesabı Oluşturma

Windows 10 Bilgisayarlarda yeni bir kullanıcı hesabı ekleme işlemi,  önceki sürümlere göre daha farklı yapılıyor. Bilgisayara yeni bir kullanıcı hesabı eklemek için ‘Yönetici’ yetkisine sahip olan bir hesap ile oturum açıldığına emin olduktan sonra “Yönetici” veya “Konuk” hesabı açmak için aşağıdaki adımları takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Windows arama çubuğuna veya Klavyeden Windows penceresi + R yaparak ekranı açıyoruz. 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ‘Netplwiz’ yazıp çalıştırıyoruz.

‘Kullanıcı hesapları’ penceresi karşımıza çıkıyor; ‘Ekle…’ butonuna tıklayalım.

karşımıza gelen ekranda sizin nasıl oturum açmanız gerektiği soruluyor. Eğer E-postası ile hesap oluşturursanız Hotmail veya Outlook mail adresinizi girmeniz gerekecek.

Yerel hesap açmak istiyorsanız ‘Microsoft hesabı olmadan oturum aç’ seçeneğini seçmeniz gerekecek.

Biz 2. hesap açacağımız için ‘Microsoft hesabı olmadan oturum aç’ diyerek devam ediyoruz.

Bir sonraki adımda ise  ‘Yerel hesap’ diyerek devam edelim

Sonraki adımda ‘kullanıcı adımızı’ ve ‘parolamızı’ belirleyelim.
‘Kullanıcı adı’ belirlemek zorunlu, Parola belirleme zorunlu değil boş geçebilirsiniz. Ben parola yazarak hesap açmayı tercih ettim.
Devam etmek için ‘İleri’ butonuna tıklayın.

İşlemi tamamlamak için ‘Son’ u tıklayın.

Kullanıcımızı oluşturduk, şimdi bu kullanıcıya ne yetkisi vereceğiz, eğer Yerel Hesap şeklinde kalmasını istiyorsanız birşey yapmadan tamam diyerek işlemi bitirebilirsiniz. Biz hesabı Yönetici yapmak için devam edelim. Açtığımız kullanıcı seçerek Özellikler‘e tıklıyoruz.

Açılan ekranda Yönetici bölümünü seçiyoruz ve yeni açmış olduğumuz hesaba yönetici ayarlarını atıyoruz. Uygula deyip seçimi onaylıyoruz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi artık yeni açtığımız hesabımız yönetici olarak açıldı ekranda tamam diyerek işlemi sonlandırıyoruz.

 

Hepsi bu kadar takıldığınız veya sormak istediğiniz bölüm varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın