Gmail Son Kullanma Tarihi ve Gizli içerikli Mail Nasıl Yollanır?

Gmail Son Kullanma Tarihi ve Gizli içerikli Mail Nasıl Yollanır?

Gmail aracılığıyla gönderilen e-postalar için bir son kullanma tarihini ve gizli içerik ayarlayabileceğinizi ve mesajın içindeki içeriğin ayarlanan süreden sonra erişilemez hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl yapıldığna geçelim isterseniz.

Gmail’e Son Kullanma Tarihi Ekleme

Gmail‘in Gizli Mod özelliğini kullanarak e-postalara son kullanma tarihleri ​​ekleyebilirsiniz . Bir e-postaya son kullanma tarihi eklediğinizde alıcı, belirlenen tarihten sonra içeriğe erişemez.

Bir e-postaya son kullanma tarihi eklemek için, Windows 10 veya Mac‘te istediğiniz tarayıcınızı kullanarak Gmail hesabınızda oturum açın ve ardından pencerenin sol üst köşesindeki “Oluştur” u tıklayın.

E-posta oluşturma penceresinde,  alıcının e-posta adresini, e-postanın konusunu ve e-postanın içeriğini girin.

Tüm işlemlerizi girdikten sonra oluşturma penceresinin altında, önünde saat bulunan kilit düğmesini tıklayın. Bu Gizli Mod simgesidir.

Tıklandıktan sonra, “Gizli Mod” penceresi görünecektir. “Geçerlilik Sonu Ayarla” göndereceğiniz iletinin sona erme süresini ayarlayacağınız bölümdür, “Şifre Kodu Gerekir”  seçeneğini seçerseniz, telefon numarasını girmeniz gerekecektir.

Geçerlilik Sonu Ayarla” bölümünde, farklı sona erme sürelerinin bir listesini görüntülemek için aşağı oku tıklayın.

Seçiminizi yaptıktan sonra son kullanma tarihi seçilen zamanın sağında görünecektir. Ek olarak, bir şifre de isteyebilirsiniz. “SMS şifre kodu Yok” seçeneğinin seçilmesi, Google hesapları ile alıcıların e-postayı hemen açmasına izin verirken, “SMS şifre kodu” nun seçilmesi, alıcının önce Google hesap Şifresi sonra SMS metniyle alacağı parolayı girmesini gerektirir.

SMS şifre kodu” seçeneği seçerseniz, telefon numarasını girmeniz gerekecektir. Ben “SMS şifre kodu Yok” seçeneği ile devam ediyorum.

 “Kaydet” diyerek devam ediyoruz.

E-postanın artık belirli bir son kullanma tarihi olacaktır. E-postanızın altında bunu onaylayan bir mesaj görünecektir. E-postayı göndermek için “Gönder” i tıklayın.

Gönderdiğiniz eposta alıcıya ulaştığında aşağıdaki gibi görünecektir, mail içeriği sadece Google hesabı var ise görüntülenecektir “E-postayı Göster” demesi yeterlidir.

Alıcı e-postayı görmek için tıkladığında Google hesabını açmasını isteyecektir, Google hesabı ile oturum açtığında e-posta içeriğine erişecektir.

Eğer SMS doğrulaması istemişseniz, hesaba giriş yapıldıktan sonra SMS şifresi isteyecektir.

Yolladığımız eposta içeriği aşağıdaki gibi görünecektir “Alıcılara, bu e-postayı yönlendirme, kopyalama, yazdırma veya indirme seçeneği sunulmaz.” 

E-postaya erişimi belirlenen sona erme tarihinden önce kaldırmak istiyorsanız, sol taraftaki bölmede “Gönderilmiş Postalar” bölümünü tıklayın, ardından e-posta listesinden son kullanma tarihi olan iletiyi seçin.

E-postanın alt kısmındaki “Erişimi iznini Kaldır” ı tıklayın.

Alıcı e-postaya artık erişemeyecektir.

Umarım bu yazım size “Gmail Son Kullanma Tarihi ve Gizli içerikli Mail Nasıl Yollanır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın