Android Chrome’da Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android Chrome'da Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android Chrome’daki “Uzun Ekran Görüntüsü” özelliğini kullanarak, daha sonra kaydetmek veya başkalarıyla paylaşmak için tam sayfa ekran görüntüleri yakalayabilirsiniz.

Uzun Ekran Görüntüsü” özelliği, Android için Chrome 94 güncellemesiyle birlikte sunuluyor . Eylül 2021’den itibaren, kullanmak için gizli bir bayrağı etkinleştirmeniz gerekecek . Aldığınız tam sayfa ekran görüntüleri PNG biçiminde kaydedilir .

Başlamadan önce , Play Store’u kullanarak Google Chrome uygulamasını Android’deki en son sürüme güncellediğinizden emin olun .

Başlamak için Android cihazınızda Chrome uygulamasını açın. Adres çubuğuna chrome://flags yazıp Enter tuşuna basın.

Arama çubuğuna “long screenshots”  yazın ve çıkan “Chrome Share Long Screenshots” bayrağının altında, açılır menüye dokunun.

Menüde “Enable” seçeneğini seçin.

Ayarlar kısmı bu kadar, tarayıcıyı arka plandan kapatıp yeniden başlatın. Bundan sonra, tam sayfa almak istediğiniz sayfayı açın. Sayfa yüklendiğinde, Chrome menüsünü açmak için sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun.

Chrome menüsünde “Paylaş“ı seçin.

Chrome’un Paylaş menüsü altta açılacaktır. Uzun Ekran Görüntüsü”nü seçin.

Chrome, üstte ve altta yukarı ve aşağı okları olan beyaz kenarlı bir kutu açar ve alanın geri kalanını gri renkte gösterir. Web sayfasının daha fazla alanın ekran görüntüsünü almak için ilgili yönlerde yukarı veya aşağı oklara sürükleyin.

Tamamlandığında, Chrome‘un yerleşik resim düzenleyicisini açacak olan sağ alt köşedeki onay işareti düğmesine basın.

Chrome‘un yerleşik resim düzenleyicisinde, altta “Kırp” (kırpma için), “Metin” (metin eklemek için) ve “Çiz” (açıklamalar için) seçeneklerini göreceksiniz burada istediğiniz eklemeleri yaptıktan sonra, Sağ üst köşedeki “İleri” dokunun.

Uzun ekran görüntüsünü paylaşma veya telefonunuza kaydetme seçenekleriyle birlikte başka bir Paylaş menüsü açılır. Size en uygun seçeneğe dokunun.

Bu yazım size “Android Chrome’da Tam Sayfa Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın