Zoom Toplantısında Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Zoom Toplantısında Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Küresel salgın nedeni ile çoğunluğumuz artık uzaktan çalışıyoruz veya eğitim görüyoruz, görüntülü toplantı ve eğitim ihtiyacı arttı ve Zoom‘un popülaritesi de arttı. Bir Zoom çağrısında, sonunda ekranınızı katılımcılarla paylaşmanız gerekebilirve başka bir kullanıcıya ekran paylaşım izni vermeniz gerekebilir. Nasıl yapacağınızı aşağıda ayrıntısıyla anlatacağım.

Çağrı Sırasında Ekranınızı Paylaşın

Zoom Toplantısı sırasında herhangi bir zaman da ekranınızı paylaşabilirsiniz. Çağrı sırasında, pencerenin altındaki “Ekranı Paylaş” düğmesini seçin.

Alternatif olarak, Windows 10‘da Alt + S (Mac için Command + Shift + S) kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

Şimdi ekran paylaşımı seçenekleri penceresinin “Paylaşım Ekranı” sekmesinde olacaksınız. Burada, paylaşmak istediğiniz ekranı (birden fazla monitöre bağlıysanız), o anda açık olan belirli bir uygulamayı (Word, PowerPoint, Chrome vb.) Veya bir (Whiteboard) Beyaz Tahta seçebilirsiniz.

Paylaşmak istediğiniz ekranı seçtikten sonra, pencerenin sağ alt köşesindeki “Paylaş” düğmesini tıklayın.

Ekran paylaşımını durdurmak için şu anda paylaşmakta olduğunuz ekranın üst kısmındaki kırmızı “Paylaşımı Durdur” düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Alt + S (Mac için Command + Shift + S) kısayol tuşunu kullanın.

Katılımcıların Ekranlarını Paylaşmalarına İzin Verme

Zoom çağrılarınızı mümkün olduğunca güvenli tutmanızı öneririm . Ancak bazı durumlarda katılımcıların ekranlarını paylaşmalarına izin vermek gerekebilir.

Toplantı sırasında, pencerenin altındaki “Ekran Paylaşımı” nın yanındaki oku seçin. Görünen menüden “Gelişmiş Paylaşım Seçenekleri” ni seçin.

Gelişmiş Paylaşım Seçenekleri” penceresi görünecektir. Burada, ekranlarını kimin paylaşabileceğini, ekranlarını ne zaman paylaşabileceklerini ve aynı anda kaç katılımcının ekranını paylaşabileceğini seçebilirsiniz.

One participant can share at a time: Aynı anda 1 katılımcı ekran paylaşabilir.

Multiple participants can share Simultaneously: Aynı anda birden çok kullaqnıcı paylaşabilir.

Who can share? (Kim paylaşım yapabilir?)

Only  Host: Sadece Ana Bilgisayar

All participants: Tüm Katılımcılar

Who can start sharing when someone else is shareing? (Kullanıcılar paylaşım yaparken aynı anda başka kim paylaşım yapabilir)

Only  Host: Sadece Ana Bilgisayar

All participants: Tüm Katılımcılar

Hepsi bu kadar umarım bu yazım size “Zoom Toplantısında Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın