YouTube Shorts Nedir ve Tiktok Rakibi Olabilir

YouTube Shorts Nedir ve Tiktok Rakibi Olabilir

İnsanların YouTube‘a yüklediği içerik yıllar içinde çok değişti. Anlık kliplerden uzun biçimli, yüksek düzeyde üretilmiş videolara kaydırıldı. “Shorts“, YouTube için içerik oluşturmanın başka bir yolu, ancak bu sefer sosyal ağ benzeri bir odağa sahip kısa biçimli videolara odaklanıyor.

İnsanların YouTube için tipik olarak içerik oluşturma yöntemi, bir kamera ile çekim yapmak ve videoyu yüklemeden önce düzenlemektir. Doğrudan iPhone veya Android akıllı telefonunuzdaki YouTube uygulamasıyla kayıt yapmak ve yüklemek mümkün olsa da, sonradan düşünülmüştü.

Shorts” aslında Google‘ın TikTok ve Instagram Reels‘e verdiği yanıttır . Buradaki fikir, YouTube uygulamasından kolayca ve hızlı bir şekilde 15 saniyelik kısa videolar oluşturabilmenizdir. Ve tıpkı TikTok ve Makaralarda olduğu gibi, emrinizde birkaç düzenleme aracı vardır. Klipleri bir araya getirebilir, metin ve müzik ekleyebilir, oynatma hızını ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Arkanıza yaslanıp TV’nizde veya dizüstü bilgisayarınızda geleneksel bir YouTube videosu izlerken, Shorts‘da tamamen farklı bir izleme deneyimi var. Diğer kısa biçimli video platformları gibi, Shorts, telefonunuzda dikey yönde görüntülenmek üzere tasarlanmıştır.

Kısacası, YouTube Shorts, mobil cihazlarla oluşturulan ve mobil cihazlarda görüntülenmesi amaçlanan 15 saniyelik videolardır.

YouTube Shorts Nerede İzlenir?

YouTube ShortsAndroid , iPhone ve iPad için YouTube mobil uygulamalarında Ana Sayfa sekmesinde kendi bölümüne sahiptir . Shorts yazarken beta sürümündedir, bu yüzden henüz göremeyebilirsiniz ve yeri gelecekte değişebilir.

Shorts için izleme deneyimi, tipik YouTube videolarından oldukça farklı. Çok kısa olduklarından, fikir, hızlıca göz atıp bir grup kişiyi tek bir oturuşta izleyebilmenizdir. Bir Short‘u açtığınızda, birbiri ardına oynamaya başlarlar. Bir videodan diğerine dikey olarak hızlıca kaydırabilirsiniz.

En sevdiğin içerik oluşturucunun tam bir videosunu izlemek için vaktin olmayabilir, ancak bazı Shortslara göz atabilirsin. Bu küçük videolar, YouTube‘un keyfini çıkarmayı kolaylaştırmanın başka bir yoludur .

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın