Windows ‘da PowerShell Nasıl Güncellenir?

PowerShell sürümünüzü kontrol ettiğinizde güncel olmadığını fark ederseniz veya PowerShell size yeni bir sürüm olduğunu hatırlatıyorsa, kolay bir yöntem ile güncelleme yapabilirsiniz.  İşte Windows ‘da PowerShell ‘i güncellemenin en kolay yolu.

Windows ‘da PowerShell Sürümü Nasıl Kontrol Edilir?

PowerShell Nasıl Güncellenir?

PowerShell ‘i güncellemenin en kolay yolu, winget kullanarak komut satırıdır.

Winget, bir yükleyiciyi manuel olarak takip etmek yerine merkezi bir program havuzundan bazı programları indirip kurmanıza olanak tanır. Bu sistemlere aşina iseniz, Debian tabanlı Linux dağıtımlarına çok benzer .

Güncellemeyi indirmek ve yüklemek için Terminal’de bir PowerShell sekmesi açın. Komut satırına aşağıdaki komutu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Bu komut, PowerShell‘in en son sürümünü Microsoft‘un GitHub deposundan indirip yükleyecektir:

İndirme ve kurulum bittiğinde, tüm Terminal pencerelerinizi kapatmalısınız.

Sisteminize yüklediğinizde PowerShell 7.x‘in tamamen PowerShell 5.x‘in yerini almayacağını unutmamak önemlidir. PowerShell 7.x ayrı bir konuma yüklenir ve PowerShell‘in her iki sürümü de bilgisayarınızda kullanılabilir durumda kalır.

PowerShell 7.x‘i yükledikten sonra Terminal‘i başlattığınızda, artık ek bir PowerShell profiliniz olduğunu göreceksiniz.

Göründüğü üzere iki PowerShell arasında versiyon farkları var.

PowerShell, Komut İsteminden önemli ölçüde farklıdır ve çok daha güçlüdür. Bir komut satırı arabirimiyle Windows 10 veya Windows 11‘i değiştirmek için önemli miktarda zaman harcamanız gerekiyorsa, PowerShell kullanmayı öğrenmek için biraz zaman ayırmaya değer .

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın