Windows ‘da PowerShell Sürümü Nasıl Kontrol Edilir?

PowerShell kendisinden önceki Komut İstemi MSDOS dan inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır. PowerShell gibi araçlar zaman içinde hata düzeltmeleri ve yeni özellikler alır. Windows ‘da PowerShell sürümünüzü nasıl kontrol edebileceğiniz aşağıda anlatacağım.

PowerShell Sürümünüzü Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

PowerShell sürümünüzü kontrol etmek için yalnızca tek bir komuta ihtiyacınız var. Yeni bir Terminal penceresi açın ve bir PowerShell sekmenizin açık olduğundan emin olun.

Yukarıdaki komutu yazın veya yapıştırın ve Enter‘a basın. Aşağıdaki resme çok benzer bir şey göreceksiniz, ancak sürüm numaralarınız çok farklı olabilir.

Bu örnekteki PowerShell oldukça güncel değil — sürüm 5.1.19 ve yazım sırasındaki en son kararlı sürüm sürüm 7.3.5 ‘dır.

Microsoft, GitHub’da her yeni sürümde hangi hata düzeltmelerinin ve özelliklerin eklendiğini ayrıntılarıyla açıklayan bir değişiklik günlüğü tutar. Şans eseri, Windows ‘da PowerShell ‘i güncellemek olabildiğince kolaydır, bu nedenle en yeni özellikleri güncellemek için uğraşmanıza pek gerek yoktur.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın