VTuber Nedir?

VTuber Nedir?

VTuber ‘lar, insanların görünüş, ses ve davranış biçimlerini değiştirerek çevrimiçi içerik oluşturan kişilere deniyor. VTuberSanal YouTuber” ifadesinin başka bir boyutudur. İzleyicilerine yayın yaparken sanal olarak oluşturulmuş bir avatar kullanan bir tür çevrimiçi içerik oluşturucu için kullanılan terimdir.

VTuber‘lar çoğunlukla TikTok , YouTube ve Twitch gibi akış ve video paylaşım platformlarında aktifler.

VTuber‘ların çoğu Japonya’dan geliyor ve genellikle Japonca içerik oluşturuyor. Bununla birlikte, bu etkileyiciler tipik olarak küresel bir kitlenin hayranlığını kazanmış durumda. VTuber‘ların avatarları genellikle Japon animasyon şovlarında çizilen karakterlere benzer görünecek şekilde tasarlanmıştır. (başka bir deyişle, ” anime ” karakterlerine benziyorlar ). Milyonlarca insan dünya çapında anime izlediğinden, VTuber‘ların izleyicileri Japonya dışında önemli ölçüde hayran kitlesi kazandı.

Topluluk AI vlogger Ami Yamato ile başladı . Topluluk daha sonra oradan, Kizuna AI‘nın 2016’da ilk çıkışını yaptığı noktaya kadar büyüdü. Kizuna daha sonra Japonya Ulusal Turizm Örgütü’nün kültür elçisi oldu. Birkaç ay sonra, topluluk daha da büyüdü ve bu güne kadar çevrimiçi VTuber‘ların büyümesini sağladı. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Endonezya ve Çin dahil olmak üzere birçok ülkede yerleşik binlerce hayranları var.

VTuber’lar Ne Yapar?

VTuber‘lar normalde tipik YouTuber‘larla aynı türden içerikler oluşturur. Çevrimiçi etkinlikleri arasında  canlı yayın üzerinden oyun oynamak , hayranlarıyla konuşmak, viral trendlere katılmak ve diğer etkileyicilerle işbirliği yapmak yer alıyor. Birçok VTuber aynı zamanda seslendirme çalışması yapar ve kendi kişilikleriyle ilgili orijinal içerik oluşturur.

VTuber olmanın bir parçası da bir kişilik oluşturmaktır. İzleyicileriyle belli bir kişiliği ve konuşma tarzını benimsiyorlar. Bu normalde yaptıkları içerik türlerini ve hayranlarıyla olan ilişkilerini etkiler. VTuberlar hem erkek hem de kadın olabilir, çeşitli fantastik özellikler alabilir ve kurgu ile gerçeklik arasındaki sınırı kaldırabilir.

VTuber‘ların çoğu, hayranların finanse ettiği bağışları toplayarak, ürün satarak ve videolarında sponsorluklar alarak gelir elde ediyor. VTuber‘lar ayrıca Japonya’daki ürünlere yönelik büyük reklam kampanyalarında destekçi olarak kullanıldı

VTuber‘lar, çevrimiçi Japon kültürünün büyük bölümlerine nüfuz etmiş ve bu da onları çevreleyen sağlam bir endüstrinin yaratılmasına yol açmıştır. Bu, VTuber‘ları ve videolarını izleyen, eğiten ve üreten VTuber yapım şirketlerini içerir. Hololive Production gibi bu ajanslardan bazıları düzinelerce Youtube kanalına ve içerik oluşturucuya ve yüz milyonlarca görüntülemeye sahiptir.

Size küçük bir Vtuber karakterinin nasıl yapıldığının küçük örneği

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın