Microsoft Word’de Yazı İçine Resim Ekleme

Microsoft Word'de Metin İçine Resim Ekleme

Metni bir renkle doldurabilirsiniz, ancak metni bir resimle doldurma özelliği Microsoft Word 2013‘te kaldırılmıştır. Ancak, küçük bir çözümle bunu Microsoft Office için Word’de yine de yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınız aşağıda anlatacağım.

Metninizi Word‘deki bir resimle doldurmak istiyorsanız, metni Word 2010‘da veya hatta PowerPointin en son sürümünde olduğu gibi yazıp dolduramazsınız. Ancak SmartArt aracılığı ile görüntü ile doldurabilirsiniz.

İlk önce Word uygulamasını açın . “Ekle” sekmesinin “Çizimler” grubunda, “SmartArt” ı tıklayın.

“Bir SmartArt Grafiği Seçin” penceresi görünecektir. Sol taraftaki bölmede, içine metin yazabileceğiniz bir tür SmartArt grafiği sağlayan bir seçenek belirleyin. Bu örnekte “Liste” kullanacağız.

Ardından, seçili sekmedeki mevcut seçeneklerden kullanmak istediğiniz SmartArt grafiğini seçin. Seçildikten sonra, “Tamam” ı tıklayın.

SmartArt grafiği artık Microsoft Word belgesinde görünecektir. Şimdi, her bir öğeyi tıklayıp Sil tuşuna basarak grafikteki öğelerden biri hariç tümünü silin.

Ardından, kalan grafiğe istediğiniz metni yazın.

Ardından, tıklayıp imlecinizi metnin üzerine sürükleyerek metni seçili yapın.

Metne eklenen resmi daha iyi görmek için metninizi daha büyük olacak şekilde biçimlendirin. Bunu “Giriş” sekmesinin “Yazı Tipi” grubunda yapabilirsiniz.

Görünen “Biçim” sekmesinin “WordArt Stilleri” grubunda “Metin Doldurma” seçeneğini tıklayın ve açılır menünün alt kısmındaki “Resim” i tıklayın.

Resim Ekle” penceresi şimdi görünecektir. Burada, bir görseli nerede bulmak istediğinizi seçin:

  • Dosyadan:  Bilgisayarınızdan bir resim seçin.
  • Hazır Resimler  Bir stok görüntü kitaplığından bir görüntü seçin.
  • Çevrimiçi Resimler: Çevrimiçi  bir resim arayın.
  • Simgelerden:  Word’ün simge kitaplığından bir simge seçin.

Hazır bir resim kullanacağım için ben Dosyadan seçeneğini seçiyorum.

Seçtiğiniz konumdan resminizi seçin ve ardından “Ekle” yi tıklayın. Metin şimdi resimle doldurulacaktır.

Ardından, SmartArt grafiğinin arka planını kaldırmanız gerekir. Kutuyu seçin ve ardından “Biçim” sekmesinin “Şekil Stilleri” grubunda “Şekil Dolgusu” nu tıklayın ve açılır menüde “Doldurma Yok” u tıklayın.

SmartArt arka planı artık kaldırılacak ve yalnızca metin kalacaktır.

Biraz zahmetli olsa da, eski sürülerde olduğu gibi yazı içine resim ekleyebiliyoruz.

Umarım bu yazım size “Microsoft Word’de Metin İçine Resim Ekleme” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın