Microsoft Edge Yeni Kenar Çubuğunu Özelleştirme veya Kaldırma?

Microsoft Edge yeni “tarayıcı özellikleri” eklemekten kendisini geri durmuyor. En son özellik, Bejeweled tarzı Match 3 oyunları da dahil olmak üzere Microsoft‘un çevrimiçi hizmetlerini zorlamak için tasarlanmış bir kenar çubuğudur.

Kenar çubuğu, 19 Ağustos 2022’de yayınlanan Edge sürüm 104 güncellemesinin bir parçasıdır. Bu sabah Edge tarayıcımı açtığımda kenar çubuğunun varsayılan olarak etkinleştirildiğini gördüm. konuştuğum kişilerin yarısı bu özelliği severken, yarısı sevmediğini dile getirdi, benim fikrim ise çok sinir bozucu buldğum 🙂

Edge‘in yeni kenar çubuğunda altı farklı özellik bulunur: Arama, Keşfet, Araçlar, Oyunlar, Microsoft Office ve Outlook. Bunların tümü sizi Microsoft’un çevrimiçi hizmetlerine yönlendirmek için tasarlanmıştır: Arama, Keşfet ve Araçlar özellikleri Bing’i kullanır, Oyunlar sizi MSN’nin web tabanlı oyunlarına götürür, Microsoft Office, Office Web Uygulamalarını  ve Outlook, Outlook.com’u kullanır.

Araç çubuğunu özelleştirmek istediğinizde simgelerin altında bulunan + düğmesine basın.

Kenar çubuğunu özelleştir aracı çıkacaktır, burada pek çok seçenek mevcut, isterseniz bir uygulamayı ekleyebilir, isterseniz web siteleri ekleyebilirsiniz.

Mevcut simgeleri kaldırmak için alt bölümde “Yönet” “Uygulamalar” kısmında istemediğiniz özellikleri kapatabilirsiniz.

Eğer benim gibi araç çubuğunu sevmediyseniz ve fazlalık olarak görüyorsanız, çubuğun alt kısmında ayarlar tuşuna basarak “Kenar çubuğunu özelleştir” sayfasına gideblirsiniz.

Kenar çubuğu” bölümünden “Kenar çubuğunu her zaman göster” bölümünü kapatarak kenar çubuğundan kurtulabilirsiniz.

Gelecek ay Microsoft‘un tarayıcısını açtığımda Edge‘in hangi saçma özelliği olacak? Öğrenmek için sabırsızlanıyorum.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın