Facebook Metaverse Horizon Workrooms Nedir?

Facebook Metaverse Horizon Workrooms Nedir?

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, iddialı yeni girişimi olan metaverse hakkında etkili tanıtım gerçekleştirdi İnternetin yeni nesli olmanın yanı sıra, metaverse şirket olarak bizim için bir sonraki bölüm olacak. Ve önümüzdeki yıllarda, insanların bizi öncelikle bir sosyal medya şirketi olarak görmekten, bir metaverse şirketi olarak görmeye geçmelerini bekliyorum” dedi. 

Horizon Workrooms, uzaktan işbirliği için bir sanal gerçeklik (VR) uygulamasıdır. Bunu bir Oculus VR başlığıyla erişebileceğiniz 3 boyutlu bir sanal ofis düşünün. Platform, hala çok sınırlı, şuan beta testinde temel konsept, bir web kamerası ile video konferans yapmak yerine, katılımcıların bir VR çalışma alanında buluşmak için Facebook‘un kendi Oculus Quest 2‘si gibi sanal gerçeklik donanımlarını kullanmalarıdır.

 

VR donanımına sahip olmayan veya kullanmak istemeyenler için standart bir web kamerası ve mikrofonu olan Çalışma Odalarını arayabilir ve çalışma alanı içindeki sanal bir televizyon ekranında görünebilirsiniz. Çalışma odaları VR kullanan 16 kişiye kadar toplantı destekler, ek 34 kişi VR kullanmadan toplantıya sadece web kamerası ile katılabilir.

“İş arkadaşlarınızla birlikte gerçekten oradaymış gibi hissettiğiniz bu oldukça şaşırtıcı bir deneyim.”
Mark Zuckerberg

Tyriel Wood Horizon Workroom deneyimini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

“Horizon Workrooms”a başlamak için bir Oculus Quest 2 başlığı satın almanız gerekir. “Oculus Quest 2” şu anda 4.300 TL den başlıyor. Kulaklığa sahip olduğunuzda, kendi sanal çalışma alanınıza katılmanızı sağlayacak ücretsiz “Horizon Workrooms” uygulamasını indirebilirsiniz. Oculus cihazı olan diğer kullanıcıları konferans odasına davet edebilirsiniz.

Kulaklığınız yok mu? Oculus ekipmanına sahip olmayan ekip üyeleri, kendilerini bir avatar yerine oda içinde görüntülü arama olarak görüntüleyen bir konferans araması bağlantısı aracılığıyla odaya katılabilirler.

Hepsi bu kadar umarım bu yazım size “Facebook Metaverse Horizon Workrooms Nedir?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın